Üst düzey tenisçi ve yüzücülerin reaksiyon zamanları iz sürme performans düzeyleri ve karar verme stillerinin karşılaştırılması
Comparison of reaction times, tracking performance levels and decision-making styles of senior tennis players and swimmers
- Tez No: 704630
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞENAY ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışma, üst düzey tenisçi ve yüzücülerin görsel ve işitsel reaksiyon zamanları, iz sürme performans düzeyleri ve karar verme stillerinin karşılaştırılması amacıyla yapılmıştır. Çalışmaya 37 tenisçi ile 27 yüzücü toplam 64 erkek katılımcı gönüllü olarak katılmıştır. Katılımcıların işitsel ve görsel reaksiyon zamanlarını ölçmek için bilgisayar tabanlı bir program ile MP36 Biopacsystem, iz sürme performanslarını belirlemek için A ve B iz sürme testi, karar verme stillerini belirlemek için Melbourne Karar Verme Ölçeği I-II (MKVÖ I-II) kullanılmıştır. Elde edilen verilerin analizi için SPSS“22.0”paket programında sürekli değişkenlerin normal dağılıma uygunluk gösterip göstermediği Kolmogorov-Simirnov testi ile test edilmiştir. Sürekli değişkenlerin gruplar arası karşılaştırılmasında bağımsız t testi kullanılmıştır. Parametreler arasında ilişki olup olmadığı Pearson korelasyon katsayıları ile incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study; The reaction times of senior tennis players and swimmers were made to compare their tracking performance levels and decision-making styles. A total of 64 male participants voluntarily participated in the study, 37 tennis players with and 27 senior swimmers. The computer-aided MP36 Biopacsystem program to measure simple and complex auditory and visual reaction times of the participants, the A and B tracking tests to determine their tracking performance, and the Melbourne Decision Making Scale I-II (MKVÖ I-II) to determine their decision-making styles. ) used. For the analysis of the data obtained, whether the continuous variables conform to the normal distribution was tested with the Kolmogorov-Smirnov test in the SPSS“22.0”package program. The t-test was used to compare continuous variables between groups. Pearson correlation coefficients were used to determine whether there was a relationship between the parameters.