Diz altı amputelerde patellar tendonda ağırlık taşıyıcı soketler ile total temaslı soketlerin güdük soket uyumu ve rehabiitasyona etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of the effects of patellar tendon bearing and total surface bearing sockets on stump-socket relationship and rehabilitation outcome
  1. Tez No: 70464
  2. Yazar: KEZBAN YİĞİTER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. GÜL ŞENER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
ÖZET Patellar tendonda ağırlık taşıyıcı soketler ile total temaslı soketlerin güdük soket uyumu ve rehabilitasyona etkilerinin değerlendirilmesi amacıyla planlanan bu çalışma, Hacettepe Üniversitesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Yüksekokulu Protez ve Biomekanik Ünitesinde yapılmıştır. 20 unilateral diz altı amputeye önce PTB soket ile daha sonra TSB soket ile protez eğitimi verilmiş ve her iki uygulamayı takiben olgular değerlendirilmişlerdir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study was carried out on 20 unilateral below knee amputees at the School of Physical Therapy and Rehabilitation of Hacettepe University, Prosthetics and Biomechanics Unit. The purpose of the study was to compare the effects of PTB and TSB sockets on stump-socket relationship and rehabilitation. Each patient was provided with both TSB and PTB sockets and received rehabilitation programme. No difference was found between TSB and PTB sockets regarding stride length or step length of the amputated side (p>0.05), while a significant difference was observed between the step lengths of normal extremity in favour of the TSB socket. When the differences in amputee-sound side step lengths were evaluated it was determined that the patients walked in a more symmetrical pattern with TSB socket. An improvement was also achieved in cadence and velocity; while the base of support was found closer to normal values during walking with TSB socket. Gait deviations were found to be lesser and there was an increased weight bearing percentage on the amputated side with the usage of TSB.