Değişik çalışma koşullarının kadınlar üzerindeki etkilerinin araştırılması
Comparing the effects of some working conditions on women
- Tez No: 70465
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH ERBAHÇECİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Fizyoterapi Ve Rehablitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
ÖZET Değişik çalışma koşullarının kadınlar üzerine olan etkisini değerlendirmek amacı ile planlanan bu çalışmada fizyoterapistler, büro çalışanları ve ev kadınlarından üç grup oluşturulmuş ve her grupta 40'ar olgu olmak üzere toplam 120 olgu değerlendirilmiştir. Olguların sağlıklı kişilerden oluşmasına, 20 ile 40 yaşları arasında ve en az 5 yıldır çalışıyor olmalarına dikkat edilmiştir. Olguların her birinde fiziksel uygunluk düzeylerini belirlemek amacıyla Harward - Step testi Sit- Ups testi, Modifiye Push- Ups testi ve esneklik testleri yapılmıştır. Fiziksel yapının belirlenmesi içinde postür analizi, kas testi, kısalık testi uygulanmıştır ve hazırlanan anket formu ile birlikte anket uygulaması yapılmıştır. Fiziksel uygunluk parametreleri açısından 3 grup birbirleriyle karşılaştırıldıklarında Harward- Step test sonuçlarında fizyoterapistlerin en üst değeri aldığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study is planned for the purpose of evaluating the effect of various working conditions on women. Three groups consist of physiotherapists, office personnel and house- wives were evaluated by taking 40 subjects from each group. A total of 120 subjects particular attention were paid to insure that subjects were in good health and that they were between the ages 20 and 40 and worked for a minimum period of 5 years. Each of the subjects were evaluated by Harward Step test, sit- ups test, modified push- ups test and flexibility in order to determine their physical fitness level. Posture analysis, muscle test and muscle shortening tests were applied to determine the physical condition and a questionnaire was also given.