Duchenne Musküler Distrofi'de postüral özellikler ve kas iskelet sistemindeki değişikliklerin incelenmesi
Assesment of alterations in musculoskeletal system and posture in Duchenne Muscular Dystrophy
  1. Tez No: 70463
  2. Yazar: ÖZNUR TUNCA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYFER SADE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Fizyoterapi Ve Rehablitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
ÖZET Bu çalışma Duchenne Müsküler Distrofî'li çocukların postural özelliklerinin sağlıklı çocuklarla karşılaştırılması amacıyla Hacettepe Üniversitesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Yüksekokulu Nöromüsküler Sistem Hastalıkları Ünitesinde gerçekleştirilmiştir. Çalışmaya Hacettepe Üniversitesi Pediatrik Nöroloji Ünitesinde teşhisi konulan 20 DMD'li ve 20 sağlıklı erkek çocuk dahil edilmiştir. Deney grubundaki DMD'li çocuklar l.,3., ve 6. aylarda değerlendirilmişler ve ev programı ile izlenmişlerdir. Her iki gruptada normal eklem hareketleri, kas kısalıkları, kas testi, süreli performans testleri, postür analizi ve deney grubunda radyolojik incelemeler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The aim of this study was to compare the postural characteristics of Duchenne Muscular Dystrophy (DMD) and healthy children. This study was done on 20 DMD and 20 healthy children who were diagnosed at Hacettepe University Pediatric Neurology Unit and referred to Neuromuscular System Disorders Unit of Physical Therapy and Rehabilitation School. DMD children (experimental group) were evaluated at 1., 3. and 6. months and followed with home programme. Normal range of motion, muscle shortness and muscle strength tests, time performance tests, posture analysis were done on both groups. Radiologic examinitions were only done on experimental group.