Batman koşullarında bazı pamuk çeşitlerinde verim, verim öğeleri ve lif teknolojik özelliklerinin belirlenmesi
Determination of yield and fiber technological properties of different cotton cultivars in Batman ecological conditions
  1. Tez No: 704642
  2. Yazar: RAMAZAN ASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET MERT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışma Batman ekolojik koşullarında farklı pamuk çeşitlerinin verim ve lif teknolojik özelliklerinin belirlenmesi amacıyla 2020 yılında tesadüf blokları deneme desenine göre dört tekrarlamalı olarak yürütülmüştür. Elde edilen sonuçlara göre bitki boyu, meyve dalı sayısı, koza sayısı, lif inceliği, kütlü pamuk verimi ve koza kütlü ağırlığı yönünden pamuk çeşitleri arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar oluşmuştur. Odun dalı sayısı, lif uzunluğu, lif mukavemeti ve çırçır randımanı özellikleri bakımından ise çeşitler arasında anlamlı bir fark oluşmamıştır. Kütlü pamuk verimi incelendiğinde en yüksek değer May 455 çeşidinden (452.50 kg da-1), en düşük değer ise Flash çeşidinden (385.00 kg da -1) elde edilmiştir. Kütlü verimi yönünden May 455 çeşidini aynı istatistiksel grupta yer alan Edessa (447.50 kg da-1) ve Pg 2018 (441.25 kg da-1) çeşitleri izlemiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out with four replications according to the randomized complete block experimental design in 2020 in order to determine the yield and fiber technological properties of different cotton cultivars in Batman ecological conditions. According to the results, there were statistically significant differences among cotton cultivars in terms of plant height, number of sympodia, number of boll, fiber fineness, seed cotton yield and boll weight. Parameters such as number of monopodia, fiber length, fiber strength and ginning percentage did not show a significant difference between cultivars. When the seed cotton yield was examined, the highest value (452.50 kg da-1) was obtained in May 455 cultivar and the lowest value (385.00 kg da-1) was obtained in Flash cultivar Following the May 455, Edessa and Pg 2018 cultivars sharing the same statistical group gave the highest values, respectively (447.50 kg da-1, 441.25 kg da-1).