COVİD-19 salgını sonrası turizm işletmelerinin gastronomi turizmi etkinliklerine katılma niyeti: Silivri ilçesi örneği
Gastronomy of tourism enterprises after the COVİD-19 pandemic intention to participate in tourism activities: An example of Silivri district
- Tez No: 704671
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜMİT SORMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Turizm, Gastronomy and Culinary Arts, Tourism
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Günümüz turizm kavramı içerisinde yürütülen etkinliklerden biri olan festivaller düzenlendiği destinasyonun vazgeçilmez bir parçasıdır. Gastronomi festivalleri; diğer festivallerin bir türü olarak ön plana çıkan yiyecek ve içecek temalı etkinliklerdir. Bu alanda yapılan çalışmalar tarandığında gastronomi festivallerinin bölgenin ekonomisine, destinasyon imajına, yerel kimliğine ve tanınırlığının artmasına katkıda bulunan önemli bir unsur olduğu tespit edilmiştir. Çalışmaların çoğunluğunda festivallere katılan misafirler ya da yerel halkın görüşleri alınarak festivaler hakkında bir görüşe varılmaya çalışılmıştır. Bu çalışmada; gastronomi festivali düzenlenen bölgede faaliyet gösteren turizm işletmelerinin katılım durumları, festivalden beklentileri, motivasyon düzeyleri ve festivale katkıları ölçülmeye çalışılmıştır. Turizm işletmeleri bu etkinliklere katılarak hem markalarının imajını arttırıp hem de yerel üreticiyi destekleme şansına sahiptirler. Bu doğrultuda çalışma kapsamında; İstanbul ili Silivri ilçesinde faaliyet gösteren turizm işletmelerinin düzenlenen gastronomi festivallerine Covid-19 salgını sonrasında bakış açılarını, katılma niyetlerini belirlemek ve memnuniyet düzeylerini ölçmek, işletmelerin katılmama nedenlerini tespit etmek amaçlanarak yenilikçi çözümler üretmek hedeflenmiştir. Araştırma; zaman, maliyet, erişilebilirlik ve Covid-19 pandemi süreci kısıtları göz önünde bulundurulmuştur. Bu nedenle Silivri ilçesinde pandemi sürecinde faaliyet gösteren turizm işletmeleriyle sınırlı tutulmuştur. Araştırma kapsamında, işletmelere nicel araştırma yöntemlerinden biri olan anket tekniği uygulanarak araştırma verileri elde edilmiştir. Araştırma sonucunda ulaşılan veriler istatistik paket programı kullanılarak değerlendirilmiştir. Demografik bilgilerin yorumlanmasında (frequence), diğer bölümlerin yorumlanmasında (Frequence ve ANOVA) analizleri kullanılırken ölçeklerin yapı geçerliliğinin istenen düzeyde olup olmadığını belirlemek için toplam açıklanan varyans ve Cronbach Alfa değerinden yararlanılmıştır. Analiz edilen veriler incelendiğinde . İşletmelerin İstanbul'da düzenlenen gastronomi etkinliklerini takip etme durumu istatistiki olarak test edildiğinde işletmeler arası anlamlı fark olduğu (p>0.001), Türkiye'de düzenlenen turizm fuarlarına katılım durumu istatistiksel olarak değerlendirildiğinde, işletmeler arasında anlamlı fark (p>0.01) olduğu önemli görülen değerlerdendir.
Özet (Çeviri)
Festivals, one of the activities carried out within the concept of today's tourism , are an indispensable part of the destination. Gastronomy festivals; are food and beverage themed events that stand out as a type of other festivals. When the studies in this field are scanned, it has been determined that gastronomy festivals are an important factor contributing to the economy, destination image, local identity and recognition of the region. In the majority of the studies, it was tried to reach an opinion about the festival by taking the opinions of the guests or local people participating in the festivals. In this study ; Participation status of tourism enterprises operating in the region where the gastronomy festival is held , expectations from the festival , motivation levels and contributions to the festival were tried to be measured. By participating in these events, tourism businesses have the chance to both increase the image of their brands and support local producers. In this direction, within the scope of the study ; It is aimed to determine the perspectives, intentions of participating in the gastronomy festivals organized by tourism enterprises operating in Silivri district of Istanbul province after the Covid-19 outbreak, to measure their satisfaction levels, and to produce innovative solutions with the aim of determining the reasons for not participating in the enterprises. Research ; time, cost, accessibility and Covid-19 pandemic process constraints were taken into consideration. This is why It has been limited to tourism businesses operating in the pandemic process in Silivri district. Within the scope of the research , research data were obtained by applying the survey technique, which is one of the quantitative research methods , to the enterprises . The data obtained as a result of the research were evaluated using the statistical package program . While the analyzes were used to interpret the demographic information (frequence) and to interpret the other sections (Frequence and ANOVA), the total explained variance and Cronbach's Alpha value were used to determine whether the construct validity of the scales was at the desired level. When the analyzed data are examined . When the status of following the gastronomy events held in Istanbul is statistically tested, there is a significant difference between businesses (p>0.001).