Waveguide-integrated germanium photodetector design and optimization for sensing and telecom applications
Dalgakılavuzu ile tümleşik germanyum fotodedektörlerin sensör ve telekom uygulamaları için tasarım ve optimizasyonu
  1. Tez No: 704675
  2. Yazar: HASAN FIRAT YILDIZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET CENGİZ ONBAŞLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Gelişen teknoloji ile birlikte elektronik donanımlar, yeni uygulamaların gerektirdiği yüksek hızlara ve yüksek verimliliğe ulaşamaz hale gelmiştir. Bu problemin çözümü için silikon fotonik tümleşik devre teknolojisi öne sürülmüştür. Bu alanda fotodedektörler silikon fotonik teknolojisinin temel taşlarından biridir. Silikon fotoniğin ilk yıllarında fotodedektörler esas olarak fiber optik telekom uygulamaları için tasarlanmıştır. Silikon fotoniği ve fotodedektörler sensörler, kameralar, LIDAR ve fotovoltaikler gibi başka birçok uygulamada kullanılabilir. Bu tezde, dalgakılavuzu ile tümleşik germanium VPIN fotodedektörlerin geometrik optimizasyonu üzerine çalışılmıştır. İki farklı uygulama alanı için iki farklı fotodedektör tasarımı simülasyonlarla birlikte geliştirilmiştir. İlk tasarım, optik zaman alanında yansıtıcı sensör uygulamalarında kullanılabilen, 0V gerilimli çalışmada ultra yüksek duyarlılığa (1.17\ AW^{-1}) ve ultra düşük gürültüye (48.38\ nW NEP) sahip bir fotodedektördür. Bu fotodedektör, 500\ nm kalınlığında, 2.5\ \mu m genişliğinde ve 100\ \mu m uzunluğunda bir Ge katmanına sahiptir. Geniş bir dinamik aralığa (55.76\ dB) sahiptir ve uzun mesafeli OTDR uygulamalarında yüksek kontrastlı okumaya izin verebilir. İkinci fotodetektör, -2V ters gerilimde 84.26\ GHz bantgenişliği ile 0.972 AW^{-1}\ duyarlılığı gösteren 300\ nm kalınlığında, 2\ \mu m genişliğinde ve 10\ \mu m uzunluğunda Ge katmanına sahiptir. Ultra yüksek bant genişliğine, yüksek duyarlılığa ve düşük karanlık akıma (8.67\ nA) sahip olması nedeniyle, 400G-BASE-DR4 ethernet standardı gibi son teknoloji telekom uygulamaları için uygundur. Bu tasarımlar ve tasarım yönergelerimiz, sensör, telekom ve görüntüleme uygulamalarında üstün ve rafine performansa sahip, optimize edilmiş silikon dalga kılavuzu ile entegre germanyum fotodedektörlerin yolunu açabilir.
Özet (Çeviri)
With the developing technology, electronics has become unable to reach the high speeds and high efficiency required by new applications. Silicon photonic integrated circuit technology has been proposed to solve this problem. As part of silicon photonics, photodetectors are one of the cornerstones of silicon photonics technology. In the early years of silicon photonics, photodetectors were mainly designed for fiber optical telecom applications. Silicon photonics and photodetectors can be used in many other applications such as sensors, cameras, LIDAR, and photovoltaics. In this thesis, geometric optimization of waveguide integrated Ge VPIN photodetectors has been studied. Two different photodetector designs were developed with simulations for two different application types. The first design is a photodetector having ultra-high responsivity (1.17\ AW^{-1}) and ultra-low noise (\ 48.38\ nW NEP) at 0V bias operation that can be used in optical time domain reflectometer sensor applications. This photodetector adopts a 500\ nm-thick, 2.5\ \mu m-wide and 100\ \mu m-long Ge layer. It has a wide dynamic range (55.76\ dB) and could allow for high contrast readout in long-haul OTDR applications. The second photodetector adopts a 300\ nm-thick, 2\ \mu m-wide, and 10\ \mu m-long Ge layer showing a 0.972 AW^{-1} responsivity with a bandwidth of 84.26 GHz at -2V bias. Due to having ultra-high bandwidth, high responsivity, and low dark current (8.67\ nA), it could be suitable for state-of-the-art telecom applications such as the 400G-BASE-DR4 ethernet standard. These designs and our design guidelines could pave the way for optimized silicon waveguide-integrated germanium photodetectors with superior and refined performance in sensing, telecom, and imaging applications.