İtfaiye teşkilatında çalışan personelin eğitim alma durumları ile iş performansları arasındaki farklılığın incelenmesi: İBB örneği
Investigation of the difference between the trainings and work performances of the personnel working in the fire department: Example of İMM
  1. Tez No: 704712
  2. Yazar: ALİHAN DAĞHAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET KAPLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İbn Haldun Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Dünyada ateş savaşçıları olarak bilinen itfaiyeciler; sadece ikamet ve işyeri yangınlarını söndürmekle kalmayıp her türlü kurtarmayı gerektiren acil durum olayları, deprem, sel, su baskını, çığ, fırtına, endüstriyel ve orman yangınları gibi afetler ile tehlikeli madde ve KBRN vakaları dahil tüm olaylara müdahale etmektedirler. Dünyada ve ülkemizde her yıl onlarca itfaiyeci, müdahalelerde kazaya uğramakta, bunun sonucunda geçici veya kalıcı engellilik durumu hatta can kayıpları yaşanabilmektedir. Bu araştırmanın amacı İstanbul İtfaiyesinde çalışan personelin aldığı eğitimi alıp almamalarıyla iş performansları arasındaki anlamlı farklılığın tespit edilmesidir. Ayrıca yine çalışanların medeni durumları, yaş dağılımları, eğitim seviyeleri, kadro durumları ve toplam görev süreleriyle iş performansı arasındaki anlamlı farklılığın incelenmesidir. Araştırmanın evreni İ.B.B. İtfaiyesi olup örneklemi İstanbul itfaiyesindeki yaş, cinsiyet, medeni durum, mezuniyet, görev süresi ile kadro unvanı farklılık içeren toplamda 386 personele uygulanmıştır. Bu bağlamda araştırmada SPSS istatistik programı kullanılarak veriler normal dağılım gösterdiği için bağımsız örneklemler için t testi ve tek yönlü varyans (Anova) analizi uygulanmıştır. Araştırma sonuçlarına göre inovasyon, sağlık, güvenlik, afetlerde etkin olma ve verimlilik konulu eğitim alan itfaiye personellerinin eğitim almayan personellere göre iş performansı daha yüksek çıkmıştır. Ayrıca eğitim seviyesi lise ve ön lisans olan itfaiye personellerinin iş performansı eğitim seviyesi lise ve ortaokul olanlardan daha yüksek çıkmıştır. Ancak itfaiye personellerinin medeni durumları, unvanları, yaşları ve toplam görev süreleri ile iş performansları
Özet (Çeviri)
Firefighters known as fire fighters in the world; They not only extinguish residential and workplace fires, but also respond to all events, including emergency events that require all kinds of rescue, disasters such as earthquakes, floods, flash floods, avalanches, storms, industrial and forest fires, and hazardous material and CBRN cases. Every year, dozens of firefighters in the world and in our country suffer accidents during interventions, as a result of which temporary or permanent disability or even loss of life may occur. The aim of this research is to determine the significant difference between the job performance of the personnel working in the Istanbul Fire Department and whether they have received training or not. In addition, it is also an examination of the significant difference between the marital status, age distribution, education levels, staff status and total tenure of the employees and their job performance. The population of the research is I.B.B. It was applied to 386 personnel who are fire brigades and whose sample includes differences in age, gender, marital status, graduation, tenure and staff title in the Istanbul fire brigade. In this context, t-test and one-way analysis of variance (Anova) were applied for independent samples since the data showed normal distribution by using SPSS statistical program. According to the results of the research, the job performance of firefighters who received training on innovation, health, safety, being effective in disasters and efficiency was higher than those who did not receive training. In addition, the job performance of firefighters with high school and associate degree education was higher than those with high school and secondary school education. However, there is no significant difference between the marital status, titles, ages and total tenure of the firefighters and their job performance.