Türkiye'de yayımlanan cebir öğrenme alanı temalı makalelere yönelik bir içerik analizi
A content analysis for the algebra learning area themed articles published in Turkey
- Tez No: 704734
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH BAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu araştırma ile Türkiye'de matematik eğitimi alanında yapılmış ortaokul cebir öğrenme alanı temalı makalelerin; yapıları, konu eğilimleri ve sonuçları bağlamında incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma betimsel içerik analizi yöntemi kullanılarak tasarlanmıştır. Araştırma kapsamında toplam 124 dergide yer alan 156 makaleye ulaşılmıştır. Ulaşılan veriler alt problemler göz önünde bulundurularak betimsel analize tabi tutulmuştur. Makalelerin yapılarının analizleri sonucunda Türkiye'de matematik eğitimi alanında ortaokul cebir öğrenme alanı temalı ilk makalenin 1995 yılında yapıldığı, 2003 yılına kadar duran bu sürecin bu yıldan sonra artış eğilimi gösterdiği belirlenmiştir. Makalelerin analizleri sonucunda en fazla cebirsel ifadeler alt öğrenme alanının çalışıldığı, yöntem olarak durum çalışmasının öne çıktığı, öğretmen adaylarının çalışmalarda en fazla tercih edilen grup olduğu, veri toplama aracı olarak en fazla anket/ölçek/testin kullanıldığı, betimsel analizin veri analizi olarak daha fazla tercih edildiği ve yayınların ağırlıklı olarak Türkçe olduğu görülmüştür. Makalelerin konu eğilimlerinin ise düzey durum belirleme odağında toplandığı, bunu deneysel ve etkisine bakılan değişken çalışmalarının takip ettiği, cebirsel ifadeler ile eşitlik ve denklem alt öğrenme alanlarında beceriyi ve başarıyı ölçen çalışmaların ön planda olduğu belirlenmiştir. Makalelerin analizleri sonucunda elde edilen bir takım sonuçlar; öğrencilerin cebir başarı performansları ile cebirsel düşünme becerilerinin düşük seviyede olduğu, öğretmenler ve öğretmen adaylarının öğrenci hatalarını belirlemede yeterlik seviyelerinin iyi durumda fakat bunları gidermede zayıf olduğu yönündedir. Bununla birlikte öğrencilerin eşitlik ve denklem konusunda kavram yanılgısı ve hataları bulunmakta, deneysel olarak yürütülen çalışmalarda ise bağımsız değişkenler akademik başarıyı arttırmaktadır.
Özet (Çeviri)
This research aims to review the secondary school algebra learning area themed articles conducted in mathematics education in Turkey within the scope of topic trends and results. The research was designed with the descriptive content analysis method. Totally 156 articles in 124 journals were examined within the scope of the research. The obtained data were subjected to descriptive analysis considering the sub-problems. As a result of the structural analyses of the articles, it was determined that the first secondary school algebra learning area themed article on the topic of mathematics education in Turkey was conducted in 1995; this process that was stopped until 2003, demonstrated an increase after this year. As a result of the analyses of the articles, it was noticed that mostly the algebraic expressions sub-learning area were studied, the case study method was mainly preferred, the pre-service teachers have been the most preferred study group, questionnaires/scales/tests were the most used data collection tool and the descriptive analysis was preferred quite a lot like the data analysis. The topic trends of the articles were noticed to be determining level-situation oriented articles and these were followed by variable studies whose effects were studied, and studies measuring skills and success in algebraic expressions and equality and equation sub-learning areas were mainly focused on. Some results obtained at the end of the article analyses were the algebra achievement performances and algebraic thinking skills of the students were at a low level; that teachers and pre-service teachers were good at determining student mistakes but weak in eliminating them. Nevertheless, it was found that the students had misconceptions and mistakes in the topic of equality and equation; independent variables increased the academic achievement in the studies that were carried out experimentally.