Türkiye'de yayımlanan sayılar ve işlemler öğrenme alanı temalı makalelere yönelik bir içerik analizi
A content analysis for the numbers and operations learning area themed articles published in Turkey
  1. Tez No: 704735
  2. Yazar: RÜVEYDA KANDAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH BAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
Bu araştırmanın amacı Türkiye'de matematik eğitiminde sayılar ve işlemler öğrenme alanında okul öncesi, ilkokul ve ortaokul düzeyine yönelik yapılan makaleleri; yapıları, konularının eğilimleri ve ulaşılan sonuçlar bağlamında incelemektir. Araştırma betimsel içerik analizi yöntemi temel alınarak tasarlanmıştır. Araştırma kapsamında ülkemizde yer alan 124 dergiye ait toplam 5021 sayı incelenerek 301 makale belirlenmiş ve ulaşılan veriler betimsel analiz yöntemiyle analiz edilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre; Türkiye'de sayılar ve işlemler öğrenme alanında ilk olarak 1986 yılında yayımlanan makale sayılarının 2013 yılından itibaren genel olarak artış göstermeye başladığı, incelenen makalelerin daha çok durum çalışması deseniyle tasarlandığı, makalelerde en fazla ortaokul örneklemi üzerinde çalışıldığı, veri toplama araçlarında daha çok anket/açık uçlu anket/test/ölçek ve görüşmelerin kullanıldığı, verilerin analizinde daha çok içerik analizinden yararlanıldığı ve en çok Türkçe olarak yayımlandığı belirlenmiştir. İlkokul düzeyinde daha çok doğal sayılarla toplama ve çıkarma işlemi, ortaokul düzeyinde ise sırasıyla kesirler, doğal sayılarla ve kesirlerle işlemler alt öğrenme alanları üzerinde çalışıldığı görülmüştür. Makalelerde daha çok çalışma odağı düzey/durum belirleme yönelik olan kesirler ve kesirlerle işlemlere yönelik çeşitli kavram yanılgısı/hata/zorluk/güçlükler veya problem kurma becerisi, zihinsel hesaplama/aritmetik işlem becerisi şeklindeki beceri makaleleri ele alınmıştır. Bu makalelere ait birkaç sonuç şu şekildedir; kesirlere yönelik problem kurma makalelerinde daha çok kavramsal boyutta güçlükler yaşandığı, kesir kavramına ve işlemlerine yönelik öğrencilerin aşırı genelleme yaptıkları belirlenmiştir. Bununla birlikte katılımcıların kesirler ve doğal sayılarla işlemlere yönelik problem kurma ve problem çözme beceri düzeylerinin düşük olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This research aims to explore the studies on the numbers and operations learning area in mathematics education in Turkey conducted for the pre-school, primary and secondary school levels within the scope of their structures, trends of their topics and results. The research was designed with the descriptive content analysis method. Totally 5021 volumes belonged to 124 magazines published in Turkey were investigated; 301 articles were reached and the obtained data were analysed with the descriptive analysis method within the scope of the research. According to the obtained results, it was determined that the numbers and operations learning area in Turkey were first studied in 1986, that the number of studies demonstrated an increase from 2013 in general, that the reviewed studies were mainly designed with the case study pattern, that the secondary school level was the sample that was studied most in the studies, that the questionnaire/open-ended questionnaire/test/scale and interviews were used quite a lot in the data collection tools, that the content analysis method was used more in data analysis. It was noticed that addition and subtraction with natural numbers were mostly studied at primary school level; at secondary school level, the operations with fractions, natural numbers and fractions sub-learning areas were respectively focused. The study focus in the articles were mainly the fractions and various misconceptions/errors/difficulties/difficulties or problem-posing skills, mental calculations/arithmetic processing skills for fractions and operations with fractions aimed at determining the level/situation. Some results related to these studies can be referred to as more conceptual difficulties in problem-posing studies for fractions, and students overgeneralise the concept and operations of fractions. In addition, it was noticed that the participants had low levels of problem-posing and problem-solving skills related to the operations with fractions and operations with natural numbers.