Türkiye'de 2000-2023 yılları arasında sayılar ile ilgili yayımlanan lisansüstü tezlerin incelenmesi
Review of graduate thesis published about numbers in the field of primary education mathematics in Turkey between 2000 and 2023
  1. Tez No: 899797
  2. Yazar: SÜMEYYE TATLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN HÜSEYİN AKSU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu araştırmanın amacı, sayılar ve işlemler öğrenme alanında yayımlanan lisansüstü tezleri inceleyerek alt amaçlar açısından nasıl bir dağılım gösterdiğini belirlemek ve Türkiye genelindeki durumunu ortaya koymaktır. Araştırmada doküman inceleme yöntemi kullanılmıştır. Çalışmanın verileri Ocak 2000-Ekim 2023 arasında Sayılar konusuna yönelik Yükseköğretim Kurulu Ulusal Tez Merkezi (YÖKTEZ) veri tabanında bulunan ve erişilebilir olan 31 lisansüstü tezden elde edilmiştir. Araştırma kapsamında çalışmaların düzeyleri, danışman unvanları, yayım yılları, anahtar kelimeleri, yapıldıkları üniversiteler, araştırma türleri, araştırma yöntemleri, araştırma desenleri, veri toplama araçları ve veri analiz yöntemleri incelenmiştir. Veriler içerik analizi ve betimsel analiz yöntemi kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırmada sayılar ve işlemler öğrenme alanında yapılan 31 lisansüstü çalışmanın 28 adetinin yüksek lisans, 3 adetinin doktora tezi olduğu sonucuna varılmıştır. Buna ek olarak en fazla lisansüstü çalışmanın Gazi Üniversitesinde yapıldığı; en çok kullanılan veri analiz yönteminin nicel kestirimsel analiz yöntemi olduğu; en az kullanılan yöntemin ise fenomenoloji (olgubilim) analiz yöntemi olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Sayılar ve işlemleri konu alan doktora çalışmalarının sayısının arttırılması, ulusal lisansüstü tezlerin yanı sıra uluslararası tez ve makalelerin de incelenerek araştırma kapsamının genişletilmesi önerilmiştir. Bu çalışmanın alana önemli katkılar sağlaması ve gelecek çalışmalara ışık tutması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the postgraduate theses published in the field of numbers and operations learning, to determine how they are distributed in terms of sub-objectives and to reveal the situation in Turkey in general. Document analysis method was used in the study. The data of the study were obtained from 31 postgraduate theses on the subject of Numbers between January 2000 and October 2023, which are available and accessible in the database of the National Thesis Center of the Council of Higher Education (YÖKTEZ). The levels, supervisor titles, publication years, keywords, universities, research types, research methods, research designs, data collection tools and data analysis methods were examined. Data were analyzed using content analysis and descriptive analysis methods. In the study, it was concluded that 28 of the 31 postgraduate studies conducted in the field of numbers and operations learning were master's theses and 3 were doctoral dissertations. In addition, it was concluded that the most graduate studies were conducted at Gazi University; the most used data analysis method was quantitative predictive analysis method; and the least used method was phenomenology analysis method. It was suggested that the number of doctoral studies on numbers and operations should be increased and the scope of the research should be expanded by examining international theses and articles as well as national graduate theses. This study is expected to make significant contributions to the field and shed light on future studies.