Mental retarde çocuklarda yüzme sporunun kardiyovasküler uygunluğa etkileri
- Tez No: 70475
- Danışmanlar: PROF. DR. NEVİN ERGUN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Fizyoterapi Ve Rehablitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
ÖZET Mental retarde çocuklarda su içi egzersiz ve yüzme eğitiminin kardiyovasküler enduransa olan etkilerini araştırmak amacıyla bu araştırma planlanmıştır. Çalışmaya Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu Saray Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi' nde bulunan 9 öğretilebilir (Grupl), 7 eğitilebilir (Grup2) mental retarde çocuk dahil edilmiştir. Grup 1' deki olguların yaş ortalamaları 12,22±0,49 yıl, Grup T deki olguların yaş ortalamaları 14,71±0,52 yıl olarak belirlenmiştir. Eğitim tüm olgulara 10 hafta boyunca haftada 2 gün ve günde 40 dakika süre ile uygulanmıştır. Su içi egzersiz ve yüzme eğitiminin etkinliği 10 haftalık eğitim öncesinde ve sonrasında uygulanan kardiyovasküler endurans, kas kuvveti ve enduransı, koşu hızı, denge, çeviklik, esneklik, vücut kompozisyonu, solunum fonksiyonları ve su içi iş kapasitesinin değerlendirilmesi ile araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The purpose of this study was to determine the effect of water exercises and swimming on mentally retarded children. These children were recruited 9 trainable (Group 1) and 7 educable (Group 2) from Ankara Shelter and Rehabilitation Centre. The mean ages of the groups were 12,22±0,49 years and 14,71 ±0,52 years, respectively. Training program was used for 10 weeks, two times weekly for 40 minutes each sessions. Before and after 10 weeks training, subjects were measured for cardiovascular endurance, muscle endurance, running speed, static balance, agility, flexibility, body composition, respiratory function and work capacity in water.