Nazal kavite ve paranazal sinüs tümörlerinde radyoterapinin sağkalıma etkisi
The effect of radiotherapy on survival in nasal cavityand paranasal sinus tumors
  1. Tez No: 704761
  2. Yazar: RAHŞAN HABİBOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. FERDİ AKSARAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyasyon Onkolojisi, Radiation Oncology
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyasyon Onkolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Amaç Nazal kavite ve paranazal bölge tümörleri nadir görülen ve genellikle ileri evrede tanı konulan tümörlerdir. Bu çalışmanın amacı sinonazal bölge tümörlerinde histopatolojik tanının, boyun lenf nodu tutulumunun ve tedavi modalitelerinin sağkalıma etkisini araştırmaktır. Gereç ve Yöntem 1991- 2002 yılları arasında kliniğimize paranazal sinüs kanseri tanısıyla başvuran ve tedaviye alınan 47 hastadan 37'sinin verileri retrospektif olarak değerlendirildi. Hastaların 16'sına (%43.24) cerrahi + postoperatif radyoterapi (PORT), 6'sına (%16.21) cerrahi + PORT + kemoterapi (KT), 11'ine (%29.72) definitif radyoterapi (RT), 4 hastaya (%10.81) RT ardından KT uygulanmıştır. Sağkalım analizleri Kaplan-Meier ve log rank testleri ile yapılmıştır. Bulgular Takip süremiz 22 aydır. Hastaların 24'ü erkek, 13'ü kadındır. Medyan yaş 55'tir. Hastaların histopatolojik tanılarının çoğunluğunu sırasıyla yassı hücreli kanser, adenoidkistik karsinom ve baş – boyun sarkomu oluşturmaktadır. T3-T4 hasta sayısı 23 (%76.6)'dü. Beş hastanın boyun lenf nodu tutulmuştur. Çalışmamızda boyun lenf nodu tutulumunun sağkalımı olumsuz etkilediğini (p=0.03), adenoidkistik karsinomun yassı hücreli kanser ve baş boyun sarkomuna göre iyi prognostik olduğu gösterilmiştir (sırasıyla p=0.01, p=0.03). Definitif RT ile PORT tedavi sonuçlarımız karşılaştırıldığında istatistiksel anlam içermese de (p=0.17), PORT' nin sağkalıma etkili olduğunu düşündürecek sonuçlara varıldı. 5 yıllık sağkalım oranı % 43.69 olarak bulunmuştur. Sonuç Çalışmamızda hasta sayısı kısıtlı olmasına rağmen sağkalım sonuçlarımız literatür ile uyumlu bulunmuştur. Sağkalımı etkileyen faktörlerin değerlendirilmesi için daha geniş hasta sayılı çalışmalara ihtiyaç vardır
Özet (Çeviri)
Objective Nasal cavity and paranasal tumors are rare and usually diagnosed in advanced stage. This study was retrospectively designed to investigate the survival effect of histopathological diagnosis, lymph node involvement and treatment modalities in sinonasal tumors. Material and Methods Thirty seven patients out of 47 who had referred to our clinic with paranasal sinus cancer between 1991-2002 Cite this article as: Habiboğlu R, Kayalı Fİ, Aksaray F. The Effect Of Radiotherapy On Survival In Nasal Cavity And Paranasal Sinus Tumors. Med J SDU 2020; 27(2): 186-190. THE EFFECT OF RADIOTHERAPY ON SURVIVAL IN NASAL CAVITY AND PARANASAL SINUS TUMORS were included in the study. Twenty-four patients were male and thirteen were female. Median age was 55 years. Most seen histopathological diagnoses were squamous cell cancer, adenoidcystic carcinoma and head and neck sarcoma, respectively. The number of patients with T3-T4 was 23 (76.6%). There was lymph nodes involvement in five patients. Surgical treatment + postoperative radiotherapy (PORT) was performed in 16 patients (43.24%), surgical treatment + chemotherapy (CT) was performed in 6 patients (16.21%), and definitive radiotherapy (RT), was performed in 4 patients (10.81%). Results The follow-up period was 22 months. Five-year survival rate was 43.69%. In our study, we showed that neck lymph node involvement negatively affects survival (p=0.03), adenoidcystic carcinoma increases survival compared to squamous cell cancer and head and neck sarcoma (p=0.01, p=0.03, respectively). Although the results of definitive RT and PORT treatment were not statistically different (p = 0.17), it was concluded that PORT was effective in survival. The 5-year survival rate was 43.69%. Conclusion Although the number of patients in our study was limited, our survival results were found to be consistent with the literature. Studies with more numbers of patients are needed to make factors effecting survival clear.