Serebral paralizili çocuklarda bireysel ve grup duyu-algı-motor tedavi yöntemlerinin karşılaştırılması
A Comparison of individual and group sensory-perceptual-motor training methods on children with cerebral palsy
  1. Tez No: 70479
  2. Yazar: GONCA BUMİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA KAYIHAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Fizyoterapi Ve Rehablitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
ÖZET Bu çalışma, serebral paralizili (SP) olgularda bireysel ve grup yaklaşımı şeklinde uygulanan duyu-algı-motor (DAM) tedavi programlarının etkisini karşılaştırmak amacıyla yapılmıştır. Çalışmamız Hacettepe Üniversitesi, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Yüksekokulu İş ve Uğraşı Tedavisi Ünitesinde yapılmıştır. 41 SP'li olgu rastgele yöntemle 3 gruba ayrılarak birinci gruptaki 16 olguya bireysel şekilde, ikinci gruptaki 16 olguya grup yaklaşımı şeklinde DAM tedavi programı uygulanmıştır. Üçüncü gruptaki 9 olgu ise kontrol grubunu oluşturmuştur. Bireysel ve grup tedavisi şeklinde. DAM eğitim programı haftada 3 gün, günde 1.5 saat olmak üzere toplam 3 ay uygulanmıştır. Olgulara tedavi öncesi ve sonrasında Ayres Güney Kaliforniya Duyu Bütünlüğü Testleri, 9 Delikli Peg Testi ve Fiziksel Yetenek Testi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study was planned to investigate the effects of individual and group approaches sensory-perceptual-motor (SPM) training on patients with cerebral palsy. This study was carried out at the School of Physical Therapy and Rehabilitation of Hacettepe University, Occupational Therapy Unit. 41 children with cerebral palsy were randomly divided into three groups. Individual and group SPM training were given to first group (n=16) and second group (n=16), respectively. Third group was determined as control group. The SPM training program were applied 1.5 hour, 3 days per week for 3 months. All children evaluated with Ayres Southern California Sensory Integration Tests, The Nine Hole Peg Test and Physical Ability Test before and after training.