Jüvenil romatoid artiritte klinik ve fonksiyonel değerlendirme
Clinical and functional assesment in juvenile rheumatoid arthritis
  1. Tez No: 70480
  2. Yazar: TÜLİN DÜGER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA KAYIHAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Fizyoterapi Ve Rehablitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
ÖZET Bu çalışmada Hacettepe Üniversitesi Pediatrik Nefroloji ve Romatoloji Ünitesi ile Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Yüksekokulu İş ve Uğraşı Tedavisi Ünitesinde izlenen poliartiküler veya oligoartiküler tutuluma sahip 70 jüvenil romatoid artritli(JRA) ve 70 sağlıklı olgunun klinik ve fonksiyonel değerlendirme sonuçları sunulmuştur. Çocuklara uygulanan değerlendirmeler; radyolojik bulgular, laboratuvar bulguları, üst ekstremite normal eklem hareketlerinin değerlendirilmesi, fonksiyonel hareket analizi, ağrı, Jebsen El Fonksiyon Testi, kavramalar, duyu, antropometrik ölçümler, Amerikan Romatizma Derneği Sınıflaması, California Artrit Değerlendirmesi ve Artrit Ölçüm Skalası (AIMS)'dan oluşmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The clinical and functional assessment outcomes of 70 patients with Juvenile Rheumatoid Arthritis and 70 healthy volunteers were presented in this study which is carried out at the Occupational Therapy Unit of School of Physical Therapy and Rehabilitation of Hacettepe University and the department of Pediatric Nefrology and Rheumatology. Patients were suffering from polyarticular or oligoarticular symptoms. The assessments were consisted of X-Ray and laboratory evaluations, upper extremities range of motion tests, functional movement analyses, pain assessment, Jebsen Hand Function Test, prehension tests, sensory evaluations, antropometric measurement, Classification of American Rheumatology Association, California Arthritis Evaluation and Arthritis Impact Measurement Scale.