Spastik serebral paralizili çocukların rehabilitasyonunda johnstone splintlerinin etkinliğinin araştırılması
Investigating the effectiveness of johnstone splints in the rehabilitation of children with spastic cerebral palsy
- Tez No: 70478
- Danışmanlar: PROF. DR. AYFER SADE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
ÖZET Bu çalışma, spastik serebral paralizi (SP)'li çocukların rehabilitasyonunda Johnstone basınç splintlerinin etkinliğini araştırmak amacıyla planlanmıştır. H.Ü. Pediatrik Nöroloji Bölümü tarafından spastik SP tanısı konularak H.Ü. Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Yüksekokulu Serebral Paralizi Ünitesi'ne başvuran hastalardan iki grup oluşturulmuştur. Kontrol grubundaki 17 olguya Bobath nörogelişimsel tedavi yaklaşımlarından oluşan egzersiz programı, deney grubundaki 17 olguya ise Johnstone splintleri ile birlikte nörogelişimsel tedavi yaklaşımlarını içeren egzersiz programı uygulanmıştır. Kontrol ve deney grubundaki tüm olgular haftada 3 gün olmak üzere toplam 3 ay boyunca tedaviye alınmıştır. Olgular, motor ve refleks gelişim düzeyleri, spastisite, oturma postürü ve posterior tibial sinir Somatosensory Evoked Potansiyeller (SEP) yönünden tedavi öncesi ve sonrası değerlendirilmiştir. Araştırmamız sonucunda, her iki grupta olguların tedavi öncesi değerlerine göre tedavi sonrasında motor gelişim düzeyleri, oturma postürleri, SEP sonuçları istatistiksel açıdan anlamlı (p0.05). Deney grubunda ise Modifiye Asworth Skalası sonuçları tedavi öncesi ve sonrası karşılaştırıldığında tüm kas gruplarında sonuç istatistiksel olarak anlamlı fark göstermiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study was planned to investigate the effects of Johnstone pressure splints on spastic cerebral palsy children. The children who were diagnosed as cerebral palsy in the Hacettepe University, Department of Pediatric Neurology and applied to Physical Therapy and Rehabilitation School were devided into two groups. Neurophysiologic approaches were given to control group (17 patients) and Johnstone splints in addition to neurophysiologic exercises program were given to experimental group (17 patients). All children were evaluated with motor development levels, sitting postures, spasticity, somoto-sensorial evoked potantials and reflex levels before and after treatment. The treatment program were applied 3 days per week for 3 months. The obtained data were compared with statistical analysis at the end of 3 months.