Uluslararası ticaret yapan firmalarda kurumsal sosyal sorumluluğun şirket performansına etkisi
The relationship of corporate social responsibility activities and financial performance: An application in BIST-XUSDR
  1. Tez No: 704799
  2. Yazar: EMRE BAHADIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TUĞBA UÇMA UYSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ve Finansman Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Çalışmanın amacı işletmelerin yayımlamış oldukları faaliyet raporlarında yer alan Kurumsal Sosyal Sorumluluk (KSS) açıklamalarının finansal performans ile olan ilişkisini ortaya koymaktır. Bu amaç doğrultusunda Borsa İstanbul Sürdürülebilirlik Endeksinde 2015-2019 yılları arasında 5 yıl üst üste yer alan 33 şirketin faaliyet raporları kullanılarak işletmelerin KSS açıklamaları içerik analizi yöntemiyle analiz edilmiştir. KSS faaliyetleri ile finansal performans arasındaki ilişkiyi açıklamak amacıyla şirketlerin finansal performansları bağımlı değişken ve KSS açıklamaları bağımsız değişken olarak kabul edilmiştir. Bağımlı değişken olarak belirlenen finansal performansın ölçümünde hisse başına kazanç oranı kullanılmıştır. Faaliyet raporları üzerinde yapılan içerik analizi sonuçları ve finansal performans göstergesi olarak kabul edilen hisse başına kazanç oranları arasındaki ilişkiyi tespit etmek amacıyla SPSS 15. Programı kullanılarak regresyon analizi yapılmıştır. Yapılan regresyon analizi sonucunda KSS faaliyetleri ile finansal performans arasında anlamlı ve pozitif bir ilişki kurumluştur. Çalışmanın sonucunda işletmelerin KSS faaliyerleri arttıkça karlılık oranların da arttığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to reveal the relationship between the Corporate Social Responsibility (CSR) statements in the activity reports and the financial performance. In accordance with this purpose, statement of CRS of companies were analyzed by content analisys method by using activity reports of 33 companies which took part in Istanbul Stock Market Sustainability Index 5 years in a row between 2015-2019. In order to explain the relationship between CSR activities and financial performance, the financial performance of the companies were considered as the dependent variable and their CSR explanations as the independent variable. The ratio of earnings per share in the measurement of financial performance determined is used as the dependent variable. A regression analysis was performed using the 15th SPSS Program in order to determine the relationship between the results of the content analysis on the annual reports and the earnings per share, which is accepted as a financial performance indicator. As a result of the regression analysis, a meaningful and positive relationship was established between CSR activities and financial performance. In conclusion, it has been determined that as the CSR activities of the enterprises increase, the profitability ratios increase.