Bazı melez mısır çeşitlerinin (Zea mays L.) tek sıra ve çift sıra ekimde bitki sıklıklarına tepkisinin belirlenmesi
Determining the response of some melez corn varieties (Zea mays L.) to plant density in single and twin row
- Tez No: 704802
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER KONUŞKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu araştırma, tek ve çift sıra ekimde en uygun bitki sıklığını belirlemek için 2020 yılı ana ürün yetiştirme sezonunda Batı Karadeniz koşullarında yürütülmüştür. DKC5364 ve P0573 melez mısır çeşitleri materyal olarak kullanılmıştır. Deneme, bölünen bölünmüş deneme desenine göre üç tekerrürlü olarak kurulmuştur. Ana parselleri çeşitler ile tek ve çift sıra ekim deseni, alt parselleri ise bitki sıklıklarıdır (8.000, 9.000, 10.000, 11.000 ve 12.000 bitki/da). Çalışmada, tepe püskülü çiçeklenme süresi, bitki boyu, ilk koçan yüksekliği, sap kalınlığı, bitkide koçan sayısı, koçan uzunluğu, koçan kalınlığı, koçan ağırlığı, koçan tane ağırlığı, bin tane ağırlığı, hektolitre ağırlığı, protein oranı, yağ oranı ve tane verimleri incelenmiştir. Ekim uygulaması faktörünün tane verimine etkisi önemli bulunmuştur. Tek sıra ekim uygulamasında verim 1250.7 kg/da, çift sıra ekim şeklinde ise verim 1363.9 kg/da olarak gerçekleşmiştir. Tek sıra ekim şekline göre çift sıra ekim şeklinde yaklaşık %9.5'luk bir verim artışı gerçekleşmiştir. En yüksek verim için; mekanizasyon olanaklarının sağlanması koşulu ile mısır ekiminin çift sıra ekim şekli ve 10000 bitki/da bitki sıklığında yapılmasının önerilebileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to compare single and twin-row planting pattern and to determine optimum plant density for hybrid maize (DKC5364, P0573), commercially grown in West Blacksee condition of Turkey, during the main crop growing season in 2020. The experimental design was a randomized complete block in a split-plot arrangement with three replications. Main plots were plant densities of 8,000, 9000, 10 000, 11 000 and 12 000 plants/da. Split-plots were planting patterns (single row (70 cm) and twin row (70-20cm). In this study, tasselling period time, plant height, firs ear height, stem diameter, ears number per plant, ear length, ear diameter, ear weight, ear grain weight, thousand grain weight, hectoliter weight, protein ratio, fat ratio and grain yields were masured. The effect of planting pattern was statically important for grain yield. Grain yiled was observed a 1250.7 kg/da, and 1363.9 kg/da in single row and double-row respectively. It was observed that grain yield of twin row planting pattern was 9.5%more than single row planting. The highest grain yield was determined 10 000 plants/da in twin row planting.