Impact of different nitrogen levels to the grain yield and yield components of some corn (Zea mays L.) hybrids
Farklı azot seviyelerinin bazı mısır (Zea mays L.) hibritlerinin tane verimi ve verim bileşenlerine etkisi
- Tez No: 709290
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH ÖKTEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışmanın amacı, farklı azot dozlarının mısır hibritlerinin verim ve verim özelliklerine etkisini belirlemektir. Araştırma Duhok, Irak, Duhok Üniversitesi Ziraat Mühendisliği Bilimleri Fakültesi'nde kurulmuştur. Araştırma tesadüf bloklarında bölünmüş parseller deneme deseninde (RCBD) üç tekrarlamalı olarak yürütülmüştür. Yedi N seviyesinde (0, 50, 100, 150, 200, 250 ve 300 kg ha-1) beş tek melez mısır (CADIZ, DKC6050, DRACHMA, MYIMY ve ZP6468 D) verim ve verim unsurları bakımından karşılaştırılmıştır. Ana parselleri azot seviyeleri, alt parselleri ise çeşitler oluşturmuştur.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research was determining the effect of different nitrogen doses on yield and yield characteristics of maize hybrids. Experiment was set up in the College of Agricultural Engineering Sciences at the University of Duhok, Duhok, Iraq. This study was conducted on a split plot experimental design in randomized complete blocks (RCBD) with three replicates. Five single hybrid maize (CADIZ, DKC6050, DRACHMA, MYIMY and ZP6468 D) at seven N levels (0, 50, 100, 150, 200, 250 and 300 kg ha-1) were compared for yield and yield components. Nitrogen levels were the main plots and varieties were the sub-plots. In the study, some characteristics such as plant height, first ear height, days to 75% tasseling, days to 75% silking, stem diameter, flag leaf area, leaf area index, total chlorophyll, ear diameter, ear length, grain yield, 1000 kernel weight, cob ratio, number of kernels per row, kernel number of ear, kernel weight of ear, biomass yield, wet ear weight, wet leaf weight, wet stem weight, protein % and oil % were determined. The research results showed that nitrogen doses had significant effects on the studied traits in the various maize genotypes.