Milliyetçilik ve adil savaş perspektifinden Aliya İzzetbegoviç'in evrensel ahlaka dayalı siyaset anlayışı
Aliya Izzetbegovich's understanding of politics: Moral universalism in perspective of nationalism and just war
- Tez No: 704801
- Danışmanlar: PROF. DR. ALEV ERKİLET
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Tarih, Sociology, History
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih ve Medeniyet Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih ve Medeniyet Araştırmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Yüksek lisans tezi olarak yazılmış olan bu çalışmada özellikle Aliya İzzetbegoviç'in seçilmesinin önemli nedenleri bulunmaktadır. Önemli bir düşünür olmasının yanında aynı zamanda krallık, sosyalizm ve faşizmin en radikal biçimlerinin boy gösterdiği Balkan coğrafyasında, inandığı değerlerden taviz vermeden, Bosna-Hersek'in bağımsızlığı için bir devlet adamı olarak ahlaki çerçeve içerisinde yürüttüğü siyasi mücadelesi ile 20. yüzyıla damgasını vurmuş bir liderdir. Hemen tüm devlet adamlarının ülkelerinin ulusal çıkarları gereği adalet ve ahlaktan yoksun makyavelist bir tutum sergilediği bir dünyada, Aliya İzzetbegoviç soykırıma varan saldırılar karşısında bile adil ve ahlaklı kalmayı başaran tarihin ender devlet adamlarından biridir. Soğuk savaş döneminde çift kutuplu bir dünyada komünizmin en ağır baskılarına maruz kalmış, Sovyetlerin dağılmasından sonra ise Sırp ve Hırvat milliyetçiliğinin faşizan şiddetinin hedefinde olmuş ve aynı zamanda Batı'nın ve uluslararası kurumlarının taraflı tutum ve haksızlıklarına şahitlik etmiş bir devlet adamıdır. Araştırmada öncelikle geniş bir literatür taraması yapılmıştır. Aliya İzzetbegoviç'in kendi eserleri, onunla ilgili yazılmış eserler, milliyetçilik kuramları ve türleri, Balkan tarihi ve milliyetçiliği, Soğuk Savaş dönemi, Batı ve İslam düşünürleri tez çalışmasına dahil edilmiştir. Kaynak tarama sürecinde incelenen çalışmalarda Bosna-Hersek'in bağımsızlık sürecinde karşılaşılan zorluklar, şartlar ve Aliya İzzetbegoviç'in ilkesel bir bağlamda yürüttüğü bağımsızlık mücadelesinde nasıl bir devlet başkanı profili çizdiği ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
There are many important reasons for choosing Aliya Izzetbegovich in this study. These reasons can be stated as followings. In addition to being a distinguished intellectual, he is a leader who left his mark on the 20th century with his political struggle as a statesman for the independence of Bosnia without compromising the values he believed in, in the Balkan geography, where the most radical forms of monarchy , socialism and fascism appeared. Aliya Izzetbegovich is one of the rare statesmen in history who manA.g.ed to remain just and moral even in the face of genocidal attacks on his people in a word where almost all statesmen exhibit a machiavellian attitude devoid of justice and morality due to national interests of their countries. He is a statesman who has been exposed to the heaviest pressures of communism in a bipolar Word during the Cold War, has been the target of the fascist of Serbian and Croatian nationalism after the collapse of the soviets, and has also witnessed the biased attitudes and injustices of the West and international institutions. First of all, an extensive literature review was conducted in the research. Aliya Izzetbegovich's own works, the works written about him, the theories of nationalism, the Cold War period, Western and Islamic intellectuals were included in the thesis. In the studies examined in the literature review process, it has been tried to reveal the difficulties and conditions encountered in the independence process of Bosnia and Herzegovina and what kind of a head of state profile Aliya Izzetbegovich portrayed in the independence struggle carried out in a principled context.