Hücre siklus düzenleyici proteinleri p16 ve p21'in uterin düz kas tümörlerindeki ekspresyonlarının değerlendirilmesi
Evaluation of the expressions of celi cycle regulator proteins p16 and p21 in uterine smooth muscle tumors
  1. Tez No: 704824
  2. Yazar: NURCAN ÜNVER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA FUAT AÇIKALIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Patoloji, Pathology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Benign ve malign uterin düz kas tümörlerinin tanısında mitotik sayım, nükleer atipi ve koagülatif tümör nekrozu dikkate alınmaktadır. Bu tümörlerin çoğu konvansiyonel morfolojik kriterlerle kolaylıkla tanınabilmektedir. Ancak leiomyom ve leiomyosarkomların ayrımlarında bazen zorluklar yaşanabilmektedir. Biz bu çalışmada hücre siklus düzenleyici proteinleri p 16 ve p21 'in uterin düz kas tüınörlerindeki ekspresyonlarını incelemeyi amaçladık. Bu çalışmada ayrıca, prognostik önemlerini değerlendirmek üzere, p 16 ve p2 l ekspresyonlarının çeşitli klinikopatolojik parametrelerle korelasyonu araştırıldı. Çalışmaya 15 leiomyom, 14 atipik leiomyom, 3 malignite potansiyeli belirsiz düz kas tümörü (STUMP) ve 21 leiomyosarkom olgusu dahil edildi. Olgular, anti-pl6 ve anti-p21 monoklonal antikorlarla boyanarak, hem boyanma yüzdeleri hem de boyanma şiddetleri açısından değerlendirildi. Çalışmamızda leiomyosarkomlarla diğer gruplar arasında pl6 ve p21 boyanma yüzdeleri ve şiddetleri açısından istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptandı. Leiomyomlar, atipik leiomyomlar ve STUMP olguları arasında pl6 ve p21 ekspresyonları açısından anlamlı farklılık görülmedi. Leiomyosarkom olgularında bu proteinlerin ekspresyonları ile hasta sağkalımı arasında korelasyon gözlenmedi. Bulgularımız p 16 ve p21 ekspresyonlarının tanısal güçlüğü olan uterin düz kas tümörlerinin değerlendirilmesinde konvansiyonel morfolojik kriterlere ek olarak yararlı olabileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
The diagnosis of benign and malignant uterine smooth muscle tumors depends on mitotic count, nuclear atypia and coagulative tumor cell necrosis. Most of these turnors are readily diagnosed using these conventional morphologic criteria. However, the distinction between leiomyomas and leiomyosarcomas may at times be problematic. For this reason, it would be useful to have additional markers to distinguish aınong these tumors. In this study, we aimed to investigate the different expressions of cell cycle regulator proteins p16 and p21 in uterine smooth muscle tumors. Furthermore, the correlation between pl6 and p21 expressions and various clinicopathologic parameters in leiomyosarcomas was assessed to evaluate their prognostic values. Fifteen cases of leiomyosarcoma, 14 cases of atypical leiomyoma, 3 cases of smooth muscle tumor of uncertain malignant potential (STUMP) and 21 cases of leiomyosarcoma of the uterus were included in the study. The cases were stained for p16 and p21 using monoclonal antibodies. Cases were evaluated with respect of both staining percentage and intensity. There was a statistically significant difference in p 16 and p21 staining percentage and intensity between leiomyosarcomas and the other groups. There was no difference in p 16 and p21 expressions between leiomyomas, atypical leiomyomas and STUMPs. Regarding the outcome of uterine leiomyosarcomas, there were no signifıcant correlations between the expressions of these proteins and patient's survival. Our findings suggested that p16 and p21 may be of value as an adjunct to conventional morphologic criteria in the assessment of problematic uterine smooth muscle tumors.