Parçalanmış ailede büyümüş yetişkinlerin çocukluk çağı travmaları ile benlik saygısı ve bağlanma biçimleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between childhood traumas and self-esteem and attachment styles of grown adults in a broken family
- Tez No: 704825
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERT AKCANBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu araştırmanın amacı, parçalanmış ailede büyümüş yetişkinlerin çocukluk çağı travmaları ile benlik saygısı ve bağlanma biçimleri arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Araştırma evreni, İstanbul'da ikamet eden ve çalışmaya katılmaya gönüllü olan 112 kişiden oluşmaktadır. Çalışmada veri aracı olarak;“Çocukluk Çağı Travma Ölçeği”,“Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği”,“İlişki Ölçekleri Anketi”kullanılmıştır. Verilerin çözümlenmesinde, SPPS 15.0 paket programı kullanılmış, Student-T Testi, Anova, Spearman Korelasyon Analizi ve Regresyon analizleri yapılmıştır. Araştırma sonucunda; çocukluk çağı travmasının alt boyutu olan fiziksel ihmalin benlik saygısı ile ters yönlü ilişkiye sahip olduğu, bağlanma alt boyutu saplantılı bağlanma düzeyi arttıkça benlik saygısının da azaldığı sonucuna ulaşılmıştır. Araştırmada, çocukluk çağı travmanın benlik saygısını yordamasında, bağlanmanın ara değişken olarak rol aldığı tespit edilmiştir. Araştırmada çocukluk çağı travmasının cinsiyet ve kardeş sayısı, eğitim durumu, çalışma durumu, anne babaların birliktelik durumu ve ailedeki sırasına göre farklılaşmadığı; yetişkinlerin yaşlarına göre, çocukluk çağı travması alt boyutu duygusal taciz alanında; gelir durumlarına göre, çocukluk çağı travması alt boyutu fiziksel ihmal, duygusal ihmal alt boyut alanında; ailesinde psikiyatrik ve ya psikolojik destek alanların olmasına göre, çocukluk çağı travması alt boyutu duygusal ihmal ve cinsel taciz alanında; kiminle yaşadığına göre, çocukluk çağı travması alt boyutu fiziksel alanında; medeni duruma göre, çocukluk çağı travması alt boyutu fiziksel ihmal ve aşırı koruma ve kontrol alanında farklılaştığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between childhood traumas and self-esteem and attachment styles of adults who grew up in a broken family. The research universe consists of 112 people residing in Istanbul and volunteering to participate in the study. As a data tool in the study;“Childhood Trauma Scale”,“Rosenberg Self-Esteem Scale”and“Relationship Scales Questionnaire”were used. In analyzing the data, SPPS 15.0 software package was used, Student-T Test, Anova, Spearman Correlation Analysis and Regression analysis were performed. As a result of the research; It was concluded that physical neglect, which is the sub-dimension of childhood trauma, has an inverse relationship with self-esteem, and as the attachment sub-dimension's level of obsessive attachment increases, self-esteem decreases. In the study, attachment was found to play a role as an intermediary variable in the prediction of childhood trauma self-esteem. In the study, it was found that childhood trauma did not differ according to gender and number of siblings, educational status, working status, togetherness of parents and order in the family; According to the ages of adults, the childhood trauma sub-dimension is in the emotional abuse area; According to income levels, childhood trauma sub-dimension is in physical neglect, emotional neglect sub-dimension; According to the family members receiving psychiatric or psychological support, the childhood trauma sub-dimension is in the field of emotional neglect and sexual abuse; According to whom you live with, childhood trauma sub-dimension in the physical area; According to marital status, it was concluded that the childhood trauma sub-dimension differs in the domains of physical neglect and overprotection and control.