Türkiye'de dizi sektöründe ve dizi senaryosu yazım süreçlerinde prekaryalaşma
Precarizatıon in the TV series industry and in the processes of TV series scriptwriting in Turkey
- Tez No: 704833
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MELİS BEHLİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Performing and Visual Arts, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Yerli diziler, özellikle son yirmi yıldır Türkiye'de televizyon seyircisinin en fazla ilgi gösterdiği yapımlar arasında yer almaktadır. Buna karşın her ana akım televizyon kanalının akşam kuşağını kaplayan yerli dizilerin üretim sürecinde ise, neredeyse tüm sektör çalışanları güvencesiz çalışma koşulları ile karşı karşıya kalmaktadır. Bu tez, dizi sektöründeki çalışma koşullarını ele alarak, senaryo yazarlarının deneyimlediği prekarya biçimlerine odaklanmaktadır. Tez çalışması çerçevesinde gerçekleştirilen araştırma bulguları doğrultusunda bu çalışmanın ana argümanı, dizi sektöründe yer alan baş senaristler ve bir alt kademede çalışan senaryo ekiplerinin prekaryalaşma sürecini çarpıcı biçimde yaşadığıdır. Ana argümanın geçerliliğinin ortaya konması hedefiyle tez çerçevesinde dokuz senaryo yazarı ile yarı yapılandırılmış derinlemesine birebir görüşmeler yapılıp, senaryo yazarlarının kendi emek süreçleri hakkındaki görüşleri alınmıştır. Niceliksel araştırma dahilinde ise 79'u senaryo yazarı 125 sektör çalışanına ulaşılarak, çevrimiçi anket çalışması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Especially in the last twenty years domestic television series are among the productions that the television audience has shown the most interest. Nevertheless, almost all sector employees are being faced with precarious working conditions during the production process of domestic television series, covering the evening line of almost every mainstream television channel. This thesis focuses upon the forms of precariat experienced by scriptwriters by addressing the working conditions in the television series industry. In line with the research findings carried out within the framework of the thesis study, the main argument of this study is that the lead scriptwriters and the scenario teams working at a lower level in the television series industry have experienced the precarization process in a striking way. Within the framework of the thesis, with the aim of presenting the validity of the main argument, one-to-one semi-structured in-depth interviews were conducted with nine scriptwriters, and their views on their own labor processes were taken. In quantitative research, an online survey was conducted by reaching 125 sector employees, 79 of whom were scriptwriters.