Aile hekimlerinde psikolojik dayanıklılık durumu ve etkili faktörler: Rize ili örneği
Psychological resilience status and related factors in family physicians: Rize province-based
- Tez No: 704834
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CÜNEYT ARDIÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Giriş: Aile hekimliği; tedavi edici sağlık hizmetlerinin yanında koruyucu, önleyici ve sağlığı geliştirici sağlık hizmetlerinin verildiği ve hastanın sağlık sistemine ilk temas noktasının oluşturulduğu sağlık sisteminin en temel noktalarından biri olan hekimlik uygulama alanıdır. Bu çalışmada bu hizmetlerin sunumunda kilit rolü olan aile hekimlerinin psikolojik dayanıklılık düzeylerinin belirlenmesi ve ilişkili olabilecek faktörlerin saptanması amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmanın evrenini; Rize ili aile sağlığı merkezlerinde çalışan aile hekimleri oluşturdu. Araştırma 1 Temmuz 2020-30 Eylül 2020 tarihleri arasında Rize ilindeki aile sağlığı merkezlerinde çalışan aile hekimlerinin kendi aile sağlığı merkezlerinde yüz yüze anket çalışması şeklinde yapılmıştır. Tanımlayıcı tipteki bu çalışmada örneklem alınmadan, evrenin tamamına ulaşılması planlandı ve 101 aile hekiminden 92'si gönüllülük esasıyla çalışmaya dahil edilerek evrenin %91'ine ulaşıldı. Psikolojik dayanıklılığın ölçülmesinde Yetişkinler İçin Psikolojik Dayanıklılık Ölçeği kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Introduction: Family medicine is a field of practice in which, along with health care services that focus on treatments, preventative and health improvement services are provided, and it is also patient's first contact with the healthcare system. In this study, it is aimed to determine the psychological resilience levels of the primary care physicians who play a key rol in providing these services and adress the related factors. Method: Family physicians working in family health centers of Rize province constituted the universe of this study. It was carried out at family health centers in Rize province between 1 July 2020 and 30 September 2020 during working hours using face to face interview technique. This descriptive study planned to reach the whole target population without planning a sample, and it achieved a rate of %91 by including 92 out of 101 family physicians on a voluntary basis. The Psychological Resilience Scale for Adults was used to measure psychological resilience. IBM SPSS Statistics 25 program was used for statistical analysis.