Serebral felçli çocuklarda kraniyal manyetik rezonans görüntüleme bulguları ile klinik durum arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between cranial magnetic resonance imaging findings and clinical conditions in children with cerebral palsy
  1. Tez No: 704858
  2. Yazar: NİHAN ŞIK
  3. Danışmanlar: UZMAN BERRAK SARIOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İzmir Tepecik Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Zootekni Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Çalışmamızda hastanemiz Çocuk Nöroloji Poliklinikleri'nde serebral felç (SF) tanısıyla izlenen çocuklardaki kraniyal manyetik rezonans görüntüleme (MRG) bulguları ile klinik durum arasındaki ilişki değerlendirildi. Bu amaçla olguların yaşı, doğum özellikleri, etiyolojik nedenler, hastanede yatış öyküsü, SF tanı yaşı kaydedildi. Avrupa Serebral Felç İzlem Grubu Sınıflama Sistemi kullanılarak SF tipi ve kaba motor işlev ölçeği (KMİÖ) ile hareketlilik düzeyi belirlendi. Kraniyal MRG bulguları periventriküler lökomalazi (PVL), serebral atrofi, migrasyon anomalisi, serebellar tutulum, bazal ganglion tutulumu ve normal MRG bulguları olarak sınıflandırıldı. Çalışmaya 42'si (%67,7) erkek ve 20'si (%32,3) kız olmak üzere toplam 62 olgu alındı. Yaş ortalaması 9,31±4,13 yıl olarak saptandı. 44 olguda (%71) matür, 18 olguda (%29) prematür doğum öyküsü mevcuttu. 37 olguda (%59,7) hipoksi, 2 olguda (%3,2) postnatal enfeksiyon, 4 olguda (%6,5) kernikterus, 4 olguda (%6,5) çoğul gebelik öyküsü saptandı. Olgularımızın 50'si (%80,6) spastik SF, 3'ü (%4,8) ataksik SF, 4'ü (%6,4) diskinetik SF ve 5'i (%8) mikst tip SF sınıfındaydı. KMİÖ düzeyine göre konuşma bozukluğu ve görme bozukluğu oranı mobilize olmayan grupta anlamlı olarak yüksek saptandı. Olguların Kraniyal MRG bulguları incelendiğinde 33 olguda (%53,2) PVL, 8 olguda (%12,9) serebral atrofi, 6 olguda (%9,7) migrasyon anomalisi, 2 olguda (%3,2) serebellar tutulum, 4 olguda (%6,4) bazal ganglion tutulumu saptanmış olup 9 olguda (14,5) normal bulgular mevcuttu. En sık görülen kranial MRG bulgusu PVL olarak saptandı. Prematürelerde PVL sıklığı anlamlı olarak artmış bulundu. PVL'li olgularda epilepsi oranı anlamlı olarak fazla saptandı. PVL varlığı, kaba motor fonksiyon üzerine olumsuz yönde etkili olarak değerlendirildi. PVL varlığı ve PVL evresinin ağırlığının klinik olarak hastanın SF tipini ve mobilizasyon durumunu değerlendirmede yardımcı olabileceği kanısına varıldı.
Özet (Çeviri)
This study evaluates the relationship between cranial magnetic resonance imaging (MRI) findings and clinical conditions in children being followed-up at the pediatric neurology polyclinic of our hospital with the diagnosis of cerebral palsy (CP). For this purpose, the age, birth characteristics, etiological causes, hospitalization history, and age at CP diagnosis of the cases were recorded. The classification system of the Surveillance of Cerebral Palsy in Europe was used in determining the type of CP. The level of mobility was determined by the gross motor function measure (GMFM). Cranial MRI findings were classified as periventricular leukomalacia (PVL), cerebral atrophy, migration anomalies, cerebellar involvement, basal ganglia involvement and normal MRI findings. The study was conducted with a total of 62 cases, including 42 (67.7%) boys and 20 (32.3%) girls. Average age was found to be 9.31 ± 4.13 years. 44 (71%) cases had a history of mature birth whereas 18 (29%) cases had a history of premature birth. Hypoxia was reported in 37 (59.7%) cases, while postnatal infection in 2 (3.2%), kernicterus in 4 (6.5%), and history of multiple pregnancies in 4 (6.5%) cases. Classification of CP cases in the study was as follows: 50 (80.6%) spastic CP, 3 (4.8%) ataxic CP, 4 (6.4%) dyskinetic CP, and 5 (8%) mixed CP. Speech and visual disorder rates according to GMFM level were significantly higher in the non-mobilized group. When assessed in terms of cranial MRI findings, it was observed that 33 (53.2%) cases had PVL, 8 (12.9%) cases had cerebral atrophy, 6 (9.7%) cases had migration anomalies, 2 (3.2%) cases had cerebellar involvement, 4 (6.4%) cases had basal ganglia involvement, and 9 (14.5%) cases had normal findings. PVL was detected as the most commonly observed cranial MRI finding. The frequency of PVL was found significantly higher in premature. The rate of epilepsy was significantly high in patients with PVL. The presence of PVL was determined to have a negative effect on gross motor function. It was concluded that evaluation of presence of PVL and the severity of the PVL stage may help in clinical assessment of the patients' CP type and state of mobilization.