Hastalık modifiye edici ajan kullanan romatoid artritli hastalardaki hepatit B ve C enfeksiyon sıklığı
- Tez No: 704857
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLAY KINIKLI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Giriş: Romatoid artrit (RA), tedavisinde inflamasyonu kontrol altında tutmak için DMARD (hastalığı modifiye eden antiromatizmal ilaç) kullanılmaktadır. RA tedavisinde kullanılan bazı ajanların hepatit enfeksiyonu reaktivasyonuna neden olabileceği bilinmektedir. Bu çalışmada amacımız, bilim dalımızda izlenen RA hastalarımıza immunsüpresif tedavi vermeden önce HBV, HCV enfeksiyonları açısından ne kadar profilaksiye yöneldiğimizi ve klasik DMARD alanlar ile biyolojik DMARD alanlar arasındaki HBV, HCV enfeksiyon sıklığındaki farklılıkları göstermektir. Materyal- metod: 2010-2019 tarihleri arasında RA hastalarının kayıtları incelendi. Tüm hastalarda RA tanı belirteçlerinden; RF ve ANTİ-CCP ve hepatit reaktivasyonu açısından HBsAg, anti-HBs, antiHBe, HBe Ag, antiHBc, anti-HCV serolojisi gerektiğinde HBV DNA, HCV RNA çalışıldı. Hastalar, klasik ve biyolojik DMARD kullanımına göre iki gruba ayrıldı. Cinsiyet dağılımı, tanı yaşı, takip süresi, RF, ANTİ-CCP pozitiflik oranları, hepatit serolojileri, kullanılan RA ve antiviral ilaçları, aşılanma oranları açısından karşılaştırıldı. Bulgular: Yaklaşık 5000 hastanın kayıtları incelendi. Çalışmaya 1249 RA hastası dahil edildi. Hastaların tanı yaşı ortalama 49,1 yıldı.
Özet (Çeviri)
Introduction: DMARD (disease-modifying antirheumatic drug) is essential in the treatment of rheumatoid arthritis (RA). Some can cause hepatitis infection reactivation. Our aim is to show how much prophylaxis we use in terms of HBV and HCV infections before giving immunosuppressive treatment to our RA patients followed in our department, and to show the differences in the frequency of HBV and HCV infections between those who received classical DMARDs and those who received biological DMARDs. Material-method: records of RA patients between 2010-2019 were reviewed. RF and ANTI-CCP and hepatitis reactivation, HBsAg, anti-HBs, antiHBe, HBe Ag, antiHBc, anti-HCV serology, HBV DNA, HCV RNA were studied. Patients were divided into two groups according to classical and biological DMARD use. Gender distribution, age at diagnosis, follow-up period, RF, ANTI-CCP positivity rates, hepatitis serologies, used RA and antiviral drugs, vaccination rates were compared. Results: 1249 RA patients were included. mean age at diagnosis of the patients was 49.1 years.