Cizre bölgesinde 1 MW'lık güneş enerjisi santralinin enerji üretim değerlendirmesi ve taşıyıcı konstrüksiyon yük analizi
Energy generation evaluation and load analysis of the structural system for 1 MW solar power plant in Cizre region
  1. Tez No: 704917
  2. Yazar: RONİ SARIYILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KASIM MERMERDAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Enerji, İnşaat Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering, Energy, Civil Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmada Şırnak iline bağlı Cizre ilçesi çalışma alanı olarak seçilmiştir. Burada PVsyst ve SAP2000 (Structural Analysis Program) programları kullanılarak 1 MW kurulu güce sahip bir güneş enerjisi santralinin enerji değerlendirmesi, maliyet ile taşıyıcı sistemin statik ve dinamik yük analizi yapılmıştır. Bu güneş enerjisi sistemi için sekiz farklı fotovoltaik sistem uygulanıp herbirinin enerji üretim değerlendirmesi ayrı ayrı yapılmıştır. Bu sistemlerin uygulanması sırasında en yaygın olarak kullanılan eviriciler ve güneş panelleri seçilip sabit montaj tipi sistem ile uygulama tasarlanmıştır. PVsyst modelleme programının yanında meteorolojik analizler için PVGIS programından elde edilen veriler kullanılmıştır. Ayrıca santralin kurulacağı Cizre bölgesinin yapısı bütün yönleriyle incelenip ayrıntılı bir şekilde sunulmuştur. Sonuç olarak Cizre bölgesinde kurulumu modellenen 1 MW'lık kurulu güce sahip güneş enerjisi santrali için maliyet ve enerji verimi bakımından analiz gerçekleştirilmiş ve en uygun sistem önerisi yapılmıştır. Ayrıca sistemin taşıyıcı konsrüksiyonuna ait statik ve dinamik yük analizi sonucunda gerekli tahkikler yapılarak taşıyıcı sistemin uyin uygunluğu değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, Cizre district of Şırnak province was chosen as the study area. Energy evaluation, cost and static-dynamic load analyses of structural system of a solar power plant with 1 MW installed power were made through utlization of PVsyst and SAP2000 (Structural Analysis Program) programs. For the solar energy system, eight different photovoltaic system alternatives were assessed and the energy production evaluation of each was made comparatively. During the implementation of these systems, the most commonly used inverters and solar panels were selected. However, the systems were assumed to be constructed with a fixed mounting type system. In addition to the PVsyst modeling program, the data obtained from the PVGIS program were used for meteorological analysis, as well. Moreover, the features of the Cizre region, where the power plant will be established, has been examined in all its aspects and presented in detail. As a result, the analysis was carried out in terms of cost and energy efficiency for the solar power plant with an installed power of 1 MW. The most suitable model was determined for installation in the Cizre region. In addition, as a result of the static and dynamic load analysis of the structural system, required safety checks were made and the conformity of the structural system was evaluated.