Palmoplantar psöriazis ve palmoplantar ekzema ayrımında proksimal tırnak kıvrımı kapilleroskopi bulguları ve serum vasküler endotelyal büyüme faktörü (VEGF) düzeyinin değerlendirilmesi
Evaluation of serum vascular endothelial growth factor (VEGF) level and findings of proximal nailfold capileroscopy in the discrimination of palmoplantar psoriasis and palmoplantar eczema
  1. Tez No: 704923
  2. Yazar: ELİF BAL AVCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VEFA ASLI ERDEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Amaç: Palmoplantar psöriazis (PPP) ile palmoplantar ekzema (PPE) klinik olarak birbirine benzerlik göstermektedir. PPP ve PPE ayrımında klinik, histopatolojik, dermoskopik kriterler bulunmaya çalışılmış ve bu konuda birçok çalışma yapılmıştır. Tırnak kıvrımı kapilleroskopisi kolay uygulanabilen, non-invazif bir yöntemdir. Romatolojik hastalıklarda kapilleroskopik değişiklikler tanımlanmış ve VEGF düzeyi yüksekliği ile bu değişiklikler ilişkilendirilmiştir. Psöriazis hastalarında da tırnak kıvrımı kapilleroskopik değişikleri tanımlanmıştır ve psöriazis patogenezinde VEGF'in rol aldığı bilinmektedir. Ekzema hastalarında ise kapilleroskopik özellikler değerlendirilmemiştir. Bu çalışmada psöriazis ve ekzema hastalarının VEGF düzeyi, kapilleroskopik bulgularının tespit edilmesi ve bu özelliklerin ayırıcı tanı için değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya Haziran 2021- Ekim 2021 tarihleri arasında kliniğimize başvuran, klinik ve histopatolojik olarak doğrulanmış, 20'si PPP, 20'si PPE tanılı 40 hasta, kontrol grubuna benzer yaş ve cinsiyette inflamatuar hastalığı bulunmayan 30 hasta dahil edildi. Kapilleroskopik değerlendirmeyi etkileyebilecek komorbiditeleri olan hastalar çalışma dışı bırakıldı. Çalışmaya alınan hasta ve kontrol grubundan serum VEGF düzeyi değerlendirilmesi için venöz kan örneği alındı ve her iki elinin 2.-5. parmaklarının kapilleroskopik görüntüleri bilgisayarlı dermatoskopi ile kayıt altına alındı. Kapilleroskopik olarak değerlendirilen parmak sayısı, kapiller dansitede azalma, minör morfolojik değişim (tortüyöz, çaprazlaşan ve genişlemiş kapil), majör morfolojik değişim (mega, kıvrımlı, dallanan, çalı, bizaar ve dezorganize polimorfik kapil), avasküler alan ve mikrohemoraji varlığı kalitatif ve semikantitatif olarak 2 araştırmacı tarafından değerlendirildi. Kapilleroskopik bulgular serum VEGF düzeyi ve hastalık klinik şiddetleri ile karşılaştırıldı. Bulgular: PPP hastalarının yaş ortalaması 40,2±12,3, PPE hastalarının 43,4±14,9 idi ve iki grupta da cinsiyet dağılımı açısından anlamlı fark izlenmedi. Serum VEGF değerleri PPP'de ortanca: 98.2 pg/mL (ÇAA= 41.6;134), PPE'de ortanca: 71.2 pg/mL (ÇAA=48.9;108) ve kontrol grubunda ortanca: 62.7 pg/mL (ÇAA=31.4;96.6) olarak sonuçlandı ve 3 grup arasında istatistiksel anlamlı fark saptanmadı. Kalitatif değerlendirmede PPP ve PPE hastalarında kontrol grubuna göre kapiller dansitede azalma ve avasküler alan görülme oranında anlamlı artış saptandı.
Özet (Çeviri)
Aim: Palmoplantar psoriasis (PPP) and palmoplantar eczema (PPE) are clinically similar. Clinical, histopathological and dermoscopic criteria have been tried to be found in the differentiation of PPP and PPE, and many studies have been carried out on this subject. Nailfold capillaroscopy is an easy, non-invasive method. Capillaryscopic changes have been defined in rheumatic diseases and these changes have been associated with high VEGF levels. Nail fold capillaroscopic changes have also been described in psoriasis patients, and VEGF is known to play a role in the pathogenesis of psoriasis. In eczema patients, capillaroscopic features were not evaluated. In this study, it was aimed to evaluate VEGF level, capillaroscopic findings and these features for differential diagnosis of psoriasis and eczema patients. Materials and Methods: The study included 40 patients, 20 of whom were diagnosed with PPP and 20 with PPE, with clinical and histopathological confirmation who applied to our clinic between June 2021 and October 2021 and 30 patients of similar age and gender without inflammatory disease in the control group. Patients with comorbidities that may affect capillaroscopy were excluded from the study. Venous blood sample were taken from the patients included in the study for the evaluation of serum VEGF levels and capillaroscopic images of the 2nd-5th fingers of both hands were recorded by computerized dermatoscopy. The number of fingers evaluated capillaroscopically, decrease in capillary density, minor morphological change (tortuous, crossed and enlarged capillary), major morphological change (mega, meandering, branching, bushy, bizarre and disorganized polymorphic capillary), avascular area and presence of microhemorrhage were evaluated qualitatively and semiquantitatively by 2 researchers. Capillaryscopic findings were compared with serum VEGF level and disease clinical severity. Results: The mean age of the PPP patients was 40.2±12.3, the PPE patients was 43.4±14.9, and there was no significant difference in gender distribution in the two groups. Median serum VEGF levels were: 98.2 (IQR= 41.6;134) in PPP, 71.2 (IQR=48.9;108) in PPE, and 62.7 (IQR=31.4;96.6) in the control group and no significant difference was found between the 3 groups. In the qualitative evaluation, a decrease in capillary density and a significant increase in the incidence of avascular area were found in PPP and PPE patients compared to the control group.