Palmoplantar ekzema ve palmoplantar psoriazis ayırıcı tanısında dermoskopinin yeri
The role of dermoscopy in the differential diagnosis of palmoplantar eczema and palmoplantar psoriasis
- Tez No: 523290
- Danışmanlar: PROF. DR. AYLİN TÜREL ERMERTCAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Giriş: İzole palmar ve/veya plantar yerleşimli psoriazis olguları sıklıkla palmoplantar ekzema ile karıştırılmakta ve kesin tanısı histopatolojik olarak konulabilmektedir. Histopatolojik olarak ayrım da kimi zaman bazı lezyonlarda zorlayıcı olabilmektedir. Dermoskopi hızlı, non-invaziv ve ucuz bir tanı yöntemidir. Başta melonositik lezyonların tanısında kullanılmakla birlikte aynı zamanda hem inflamatuar, hem de noninflamatuar dermatozların tanısında da sıklıkla tercih edilen bir yöntemdir. Amaç: Bu çalışmanın amacı; palmoplantar yerleşimli psoriazisli hastalar ile palmoplantar hiperkeratotik ekzemalı hastaları dermoskopi yöntemi kullanarak ayırdetmek ve böylece ucuz ve hızlı sonuç alınan bir yöntem olan dermoskopi sayesinde histopatolojik tanı öncesinde daha hızlı ayırıcı tanı yapmaktır. Yöntem: Çalışmaya Ekim 2016- Haziran 2018 tarihleri arasında Manisa Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi Deri ve Zührevi Hastalıklar polikliniğine başvuran palmar ve/veya plantar yerleşimli psoriazis ve hiperkeratotik ekzeması olan, topikal ya da sistemik herhangi bir tedavi almayan 18-75 yaş arası toplam 90 hasta dahil edildi. Verilerin analizi SPSS (Statistical Package for Social Science) for Windows 21.0 paket programında yapıldı. Nominal değişkenler Pearson'un Ki-Kare veya Fisher'in Kesin Sonuçlu Ki-Kare testi ile incelendi, p0,05). Sonuç: Palmoplantar psoriazis ve ekzemanın dermoskopik ayırıcı tanısı hakkında literatürde sadece bir çalışmaya rastlanmıştır. Çalışmamızda, palmoplantar ekzemalı hastalarda sarı krutlar, yamalı dağılımlı vasküler patern ve yamalı dağılımlı skuam, sarı skuam rengi, soluk kırmızı lezyon zemini saptanırken; psoriazisli hastalarda ise açık kırmızı renk zemin, düzenli vasküler dağılım paterni ve beyaz skuam gözlenmiştir. Literatürde daha önce hiperkeratotik palmoplantar ekzemalı hastaların dermoskopik bulguları arasında belirtilmemiş olan“ringworm globüller”, yeni ve ayırıcı tanıda yararlı bir dermoskopik bulgu olabilir.
Özet (Çeviri)
Introduction: Isolated palmar and/or plantar psoriasis cases are frequently confused with palmoplantar eczema and the exact differential diagnosis usually can be made histopathologically. Dermoscopy is a fast, non-invasive and inexpensive diagnostic method. It is frequently used in the diagnosis of melanocytic lesions, but also in the diagnosis of both inflammatory and non-inflammatory dermatoses. Aim: The purpose of our study was; to distinguish palmoplantar psoriasis patients and palmoplantar hyperkeratotic eczema patients by using dermoscopy so as to make faster differential diagnosis. Methods: The study included 90 patients (35 psoriasis and 55 eczema) between 18 and 75 years of age who did not receive any topical or systemic treatment with palmar and/or plantar lesions that applied to our dermatology out-patient clinic between October 2016 and June 2018. The Statistical Package for Social Sciences (SPSS for Windows, Version 21.0) was used for statistical analyses. The results were interpreted within a confidence interval (CI) of 95% and p was set at 0.05. Results: In our study, dot vessels were most frequently observed in psoriasis patients. Rings vessels were seen in 5 patients with psoriasis, not in any of eczema patients (p=0,007). Patchy distribution vascular pattern was significantly higher in eczema group. The most common background color in psoriasis patients was light red (48.6%) (p 0,05). Conclusion: There is only one study in literature about dermoscopy on palmoplantar psoriasis and eczema. In our study, yellow crusts, patchy distribution scale and patchy vascular pattern, yellow scale color, dull red background were significant in patients with palmoplantar eczema, whereas patients with psoriasis had light red background, regular vascular distribution pattern and white scale color.“Ringworm globule”which was not mentioned among the dermoscopic findings of patients with hyperkeratotic palmoplantar eczema previously in the literature may be a new useful dermoscopic finding.