Pediatrik yaş grubu hastane dışı kardiyak arrest hastalarında mortalite ve nörolojik sağkalımı etkileyen faktörler
Factors affecting mortality and neurological survival in pediatric age group OUT-of-hospital cardiac arrest patients
- Tez No: 704924
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN CAHİT HALHALLI, YRD. DOÇ. DR. ASIM ENES ÖZBEK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Kocaeli Derince Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Pediatrik kardiyopulmoner arresti (KPA) takiben sağka-lımın bireysel belirleyicileri, ortama (hastane dışında veya hastanede) ve hastaya ait bireysel faktörlerine göre değişir. Pediatrik hastane dışı kardiyak arrest (HDKA) ye-tişkinlere göre sıklığı daha az olmakla birlikte farklı etiyoloji ve epidemiyolojiye sahiptir. Pediatrik KPA özelliklerinin, sonuçlarının klinik verilerin ile değerlendiril-mesi bu özellikli hasta grubuna yaklaşımın iyileştirilmesini sağlayacaktır. Çalışma-mızın amacı; pediatrik yaş grubu hastane dışı KPA hastalarında, yapılan müdahalele-rin sıralaması ve niteliğini belirleyerek, mortaliteyi etkileyen faktörlerin belirlenme-sidir. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmamız tek merkezli retrospektif bir çalışma olarak tasarlandı. Hastane dışında KPA olduğu belirlenen, hastane öncesi veya acil serviste resüsitasyon işlem ve/veya entübasyon işlemi yapılmış olan, 18 yaş altı ve yenidoğan döneminden (28 gün) büyük hastalar dahil edilmiştir. Hastalarla ilgili bil-gilere hastane arşivindeki dosyalarından, hastane elektronik veri sistemi üzerinden ve acil sağlık hizmetleri (112) komuta merkezindeki vaka formlarından ulaşılmıştır. Yapılan işlemler, hastaya ait bilgiler ve laboratuvar değerleri taranıp, ulaşılan bilgiler veri kayıt formuna kaydedilmiş ve spontan geri dönüşün sağlanmasına ve nörolojik sağaltıma etki eden faktörler açısından değerlendirilmiştir. BULGULAR: Calışmamıza 55 hasta dahil edildi. Çalışmaya alınan vakalar-dan 22 vaka kadın (%40), 33 vaka erkek (%60) olarak tespit edildi. Çalışmaya alınan vakaların yaş ortalamaları 4,69±5,875 yıl idi. Vakaların tanıklı KPA oranları değer-lendirildiğinde 34 (%61,8) vakanın tanıklı KPA olduğu, 16 (%47.05) vakaya tanık tarafından kardiyopulmoner resüsitasyon (KPR) yapıldığı görüldü. Vakaların 26'sına (%47,3) hastane öncesinde KPR uygulanmıştı. KPR sonuçları değerlendirildiğinde 32 (%58,2) hastada spontan geri dönüşün sağlandığı görüldü. Spontan dolaşımın geri dönüşünün sağlandığı 32 hastanın 30 günlük mortaliteleri değerlendirildiğinde, 23 (%41,8) hastanın yaşadığı tespit edildi. SONUÇ: Acil servise başvuran pediatrik HDKA vakaları tanıklı KPA ve ta-nık KPR oranı arttıkça sağkalım artmaktadır. Tanık KPR oranını artırmak ve etkin KPR için halktan kişilere eğitim verilmesinin ve bilinçlendirilmesinin olumlu sonuçları sağlayacağı göz önünde bulundurulmalıdır.
Özet (Çeviri)
Introduction and objective: The individual determinants of survival fol-lowing pediatric cardiopulmonary arrest (CPA) vary according to the setting (out-of-hospital or in-hospital) and individual patient factors. Although pediatric out-of-hospital cardiac arrest (OHCA) is less common than adults, it has a different etiology and epidemiology. Evaluation of pediatric CPA characteristics and results with clini-cal data will improve the approach to this particular patient group. The aim of our study; determine the factors affecting mortality by determining the order and quality of interventions in out-of-hospital CPA patients in the pediatric age group. Materials and methods: Our study was designed as a single-center retros-pective study. Patients who were determined to have CPA outside the hospital, who had undergone resuscitation or intubation before the hospital or in the emergency department, were younger than 18 years of age, and older than the neonatal period (28 days) were included. Information about the patients was obtained from the files in the hospital archive, the hospital electronic data system, and the case forms in the emergency health services (112) command center. The procedures, patient informa-tion, and laboratory values were scanned. The information obtained was recorded in the data registration form and evaluated for factors affecting spontaneous recovery and neurological treatment. Results: 55 patients were included in our study. Among the cases included in the study, 22 cases (40%) were female, and 33 cases were male (60%). The mean age of the cases included in the study was 4.69±5.875 years. When the witnessed CPA rates of the cases were evaluated, it was seen that 34 (61.8%) cases had witnessed CPA, and 16 (47.05%) cases underwent cardiopulmonary resuscitation (CPR). Pre-hospital CPR was performed in 26 (47.3%) of the cases. When the results of CPR were evaluated, spontaneous recovery was observed in 32 (58.2%) patients. When the 30-day mortality of 32 patients with spontaneous circulation was evaluated, 23 (41.8%) patients were alive. Conclusion: As the rate of witnessed CPA and witnessed CPR increase in pediatric HDCA cases admitted to the emergency department, survival increases. It should be considered that educating and raising awareness among the public for ef-fective CPR and increasing the rate of witness CPR will provide positive results.