Acil serviste ve acil (genel) yoğun bakımda entübe hastalarda entegre pulmoner indeks hesaplanması ve mortalite veya weaning zamanı ilşkisi
Calculation of integrated pulmonary index and the relationship to mortality or weaning time in intubate patients in emergency service and emergency (general) intensive care unit
- Tez No: 704925
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN KÖYLÜ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
Amaç: Entegre Pulmoner İndeks, ventilasyon ve oksijenizasyonu değerlendirmek için kullanılan nabız, solunum sayısı ,saturasyon ve end-tidal karbondioksit ölçümlerini tek bir değer olarak sunan klinisyenlerin solunum monitorizasyonunu kolaylaştıran bir parametredir. Biz bu çalışmada prospektif olarak entübe hastalarda Entegre Pulmoner İndex hesaplanması ile entübe hastaların weaning zamanı veya mortalite açısından ilşkisini göstermek istedik. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda 1 Ocak 2021 ve 1 Eylül 2021 tarihleri arasında Konya Şehir Hastanesi Acil serviste entübe edilen ve Acil yoğun bakımda yatmakta olan 18 yaş üstü hastalarda End-tidal karbondioksit(etCO2), kalp hızı, pulse oksimetre ile bakılan saturasyon(sat02), solunum sayısı değerleri ölçülerek Entegre Pulmoner İndeks hesaplanması ve bu verilerin ek hastalıkları ile birlikte mortalite veya weaning üzerine etkilerini prospektif olarak değerlendirmeyi planladık. İstatistiksel analizler SPSS 19.0 for Windows kullanılarak yapılmıştır. Tanımlayıcı ölçütler; ortalama ve standart sapma, yüzde dağılımı olarak sunulmuştur. Verilerin normal dağılıma uygunluğu Kolmogorov-Smirnov testi ile kontrol edilmiştir. Gruplar arasındaki dağılımların karşılaştırılması için ki-kare analizi, parametrik koşulların sağlandığı durumlarda ortalamaların karşılaştırılması için Student-t testi, sürekli değişkenler arasındaki korelasyonun incelenmesi için pearson korelasyon testi, EPI skorunun mortaliteyi kestirmedeki değerinin incelenmesi için ROC analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: Integrated Pulmonary Index is a parameter that facilitates respiratory monitoring for clinicians, which presents pulse, respiratory rate, saturation and end-tidal carbon dioxide measurements as a single value used to evaluate ventilation and oxygenation. In this study, we wanted to show the relationship between intubated patients in terms of weaning time or mortality by calculating the Integrated Pulmonary Index in patients prospectively. Materials and Method: In our study, End-tidal carbon dioxide (etCO2), heart rate, saturation (sat02), respiratory rate values were measured in patients over the age of 18 who were intubated in the Emergency Department of Konya City Hospital and hospitalized in the Emergency intensive care unit between January 1, 2021 and September 1, 2021, and the Integrated Pulmonary Index We planned to evaluate prospectively the effects of these data on mortality or weaning with comorbidities. Statistical analyzes were performed using SPSS 19.0 for Windows. Descriptive criteria; mean and standard deviation presented as percentage distribution. The conformity of the data to the normal distribution was checked with the KolmogorovSmirnov test. Chi-square analysis was used to compare distributions between groups, Student-t test was used to compare means when parametric conditions were met, pearson correlation test was used to examine the correlation between continuous variables, and ROC analysis was used to examine the value of EPI score in predicting mortality.