Hz. Mûsâ-Hızır (as) Kıssası'nın tasavvufî yorumu
Mystical interpretation of the Moses-Khidr story
  1. Tez No: 704996
  2. Yazar: MUZAFFER ERTUĞRUL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VAHİT GÖKTAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tasavvuf Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 332
Özet
Tezde Hz. Musa'nın Hızır'a (as) Allah (cc) tarafından yönlendirilmesinin ya da gönderilmesinin Hz. Musa açısından sebep ve sonuçları üzerine bir değerlendirme yapıldı. Üç bölümlük tezin birinci bölümünde kendisine Allah (cc) tarafından rahmet ve ilim verilen Hızır'ın (as) kimliği ve sıfatları üzerinden duruldu. Hızır'ın (as) şeriatine ve Hz. Musa'nın itirazlarına değinildi. İkinci bölümde Hz. Musa'nın kimliği, karakteri ve ukdeleri ele alındı. Hz. Mûsâ'nın çalkantılı hayatının netîcesinde dilinde oluşan tutukluk ve nefsinde oluşan gadab, havf, acelecilik, akılcılık, gam, dayk-ı sadr gibi ukdeler/düğümler âyetler ekseninde îzâh edilmeye çalışıldı. Üçüncü bölümde ise Hz. Musa'nın nefsindeki bu ukdeler ile Hızır'a gönderilmesi arasındaki muhtemel bir irtibata işaret edildi. Hz. Musa'nın Hızır'dan taleb ettiği rüşd kavramı, nefsindeki bu ukdeler bağlamında yorumlandı. Hızır'ın (as)“gemiyi delmesi, gulâmı öldürmesi ve duvarı ikâme etmesi”ile Hz. Musa'nın geçmişte yaşadığı olaylar arasındaki ilginç bağlantılara dikkat çekildi. Sığır kesme olayında İsrâiloğulları'nın lüzumsuz suallerine sabırla ve gadablanmadan cevaplar veren Hz. Musa'nın bu sabırlı tavrı“Hızır'ın ledün ilmi sâyesinde nefsî ukdelerinden kurtulmuş olabileceği”ihtimali çerçevesinde değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
In the thesis, an assessment was made on the reasons and consequences of sending Hz. Moses to Khidr by Allah. In the first part of the three-part thesis, the identity and adjectives of Khidr, who was given 'mercy' and 'knowledge' by Allah, were emphasized. Khidr's sharia and Hz. Moses' objections to this sharia were mentioned. In the second chapter, the identity, character and ukde (loop) of Moses were discussed. As a result of the turbulent life of Hz. Moses, the 'impediment' which fomed in his tongue and the 'anger, fear, rush, rationality, gamut, jamming of heart' which formed in his nafs were tried to be explained on the axis of verses. In the third part, it was pointed out a possible connection between these ukdes in the nafs of Hz. Moses and his sending to Khidr. The concept of 'rushd', which Hz. Moses asked of Khidr, was interpreted in the context of these ukdes in his nafs. Interesting connections were noted between The Khidr's 'piercing of the ship, killing the boy and reclaenting the wall' and the past events of Hz. Moses. Hz. Moses patiently answered the unnecessary questions of the Israelites in the cattle slaughter. His attitude was evaluated as getting rid of his loop as a result of the journey with The Khidr.