İbn Berrecân'ın tefsirinde işârî yorum -Ulü'l-azm peygamberlerin kıssaları özelinde-
The interpretation in Ibn Barrajān's tafsīr (With a special focus on the parables of the prophets of the holy prophets)
- Tez No: 953703
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN SEVİM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu çalışma, İbn Berrecân'ın Tenbîhü'l-efhâm adlı eserinde ülü'l-azm peygamber kıssalarına getirdiği işârî yorumları ele almıştır. Müellifin tasavvufî yaklaşımı, kıssaları yorumlarken öne çıkmış; ancak zâhirî anlamı tamamen göz ardı etmeyip rivayet tefsir yöntemine de bağlı kalmıştır. Bu durum, onun yorumlarının makbul bir işârî tefsir örneği oluşturduğunu göstermektedir. Hz. Nûh kıssasında gemi sembolüne derin anlamlar yüklemek yerine, peygamberlerin tebliğde yaşadığı sıkıntılara, kavmin inkârda ısrar etmesinin doğuracağı sonuçlara odaklanmıştır. Gemi, şeriatın insanı helakten koruyan yönüyle ilişkilendirilmiş; ancak bazı diğer müfessirlerdeki gibi detaylı simgesel yorumlar sunmamıştır. Hz. İbrâhim kıssasında ise fenâ-bekâ kavramları yerine ahde vefa, uzlet ve teslimiyet konularını öne çıkarmıştır. İsmâil'i kurban etme kıssasını mutlak bir teslimiyet örneği olarak değerlendirirken, Hz. İbrâhim'in kavmiyle arasına mesafe koymasını uzlet kavramı ile açıklamıştır. Hz. Mûsâ'nın doğumu ve Firavun'un sarayında büyümesi, Allah'ın himaye ve inayetinin göstergesi olarak yorumlanmıştır. Firavun ve kavminin uğradığı musibetler ise insanın gafletten uyanıp basiret sahibi olması gerektiğine işaret eder. Bakara kıssasında vahyin diriltici ve yönlendirici gücü vurgulanırken, gereksiz detay soruların sıkıntı doğuracağı belirtilmiştir. Mûsâ-Hızır kıssasında da diğer tasavvufî tefsirlerde görülen şeyh-mürşit ilişkisi vurgusu yerine, evrensel ahlak ilkeleri öne çıkarılmıştır. Hz. Muhammed'in kıssalarında namaz ibadetine bâtınî boyutunu ele almış; namazı Allah'a yaklaşma ve manevî huzura erme vesilesi olarak değerlendirmiştir. Ayrıca peygamberlik makamının yüceliğini vurgulamış, bu görüşünü Hudeybiye Antlaşması ve Rıdvan Biatı örnekleriyle desteklemiştir. Sonuç olarak İbn Berrecân'ın işârî yorumları, Endülüs tefsir geleneğinde tasavvufî bakış açısının da etkili olduğunu ortaya koymaktadır. Onun yorumları, zâhire aykırı olmadan Kur'an'ın mesajını derinleştiren zengin bir anlam katmanı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study deals with Ibn Barrajān's literal interpretations of the parables of the prophets in his work Tenbīh al-efhām. The author's Sufi approach came to the fore in his interpretation of the parables; however, he did not completely ignore the literal meaning and adhered to the method of narrative exegesis. This shows that his interpretations constitute an example of an acceptable exegesis. In the parable of Noah, instead of attributing deep meanings to the symbol of the ship, he focused on the difficulties that the prophets experienced in the preaching of the message and the consequences of the people's persistence in disbelief. The ship is associated with the aspect of the Shari'ah that protects people from destruction; however, he does not offer detailed symbolic interpretations as some other commentators do. In the parable of Abraham, he emphasized the themes of covenant faithfulness, aloofness and submission instead of the concepts of life and death. While evaluating the parable of Ismāʿīl's sacrifice as an example of absolute submission, he explained Abraham's distance from his people with the concept of aloofness. The birth of Moses and his growing up in Pharaoh's palace is interpreted as an indication of God's protection and favor. The calamities suffered by Pharaoh and his people, on the other hand, point to the need for people to wake up from their heedlessness and have clairvoyance. In the parable of al-Baqarah, the revelation's revitalizing and guiding power is emphasized, and it is stated that unnecessary detailed questions would cause trouble. In the parable of Mûsâ-Hızır, universal moral principles are emphasized instead of the sheikh-murshid relationship seen in other Sufi commentaries. In the parables of the Prophet Muhammad, the bātī dimension of prayer is discussed, and prayer is considered as a means of approaching God and attaining spiritual peace. He also emphasized the greatness of the office of prophethood and supported this view with the examples of the Treaty of Hudaybiyyah and the Pledge of Ridwan. In conclusion, Ibn Barrajān's commentaries reveal that the Sufi perspective was also influential in the Andalusian exegetical tradition. His interpretations offer a rich layer of meaning that deepens the message of the Qur'an without contradicting the literal.