Pandemi sürecinde hasta bakım kalitesi ve etkileyen faktörler
Patient care quality and affecting factors in thepandemic process
- Tez No: 705053
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA BİRGİLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Amaç: Bu araştırma, pandemi sürecinde hastanede çalışan hemşirelerin hastalara verdikleri hasta bakım kalitesi ve etkileyen faktörleri belirlemek amacıyla yapılmıştır. Materyal ve Metod: Araştırma kesitsel ve tanımlayıcı tiptedir. Araştırma Muğla Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde çalışan 300 hemşire ile gerçekleştirilmiştir. Verilerin toplanmasında hemşirelerin kişisel özellikleri, pandemi sürecine ilişkin literatür doğrultusunda hazırlanan sorular ve hemşireler için bakım kalitesi ölçeğinden oluşan anket formu kullanılmıştır. Veriler 10 Haziran-10 Temmuz 2021 tarihleri arasında toplanmıştır. Elde edilen veriler SPSS 24 paket programında değerlendirilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde sayı, yüzde, ortalama, standart sapma, minimum, maksimum değerler, t testi, ANOVA testi kullanılmıştır. Bulgular: Hemşirelerin %42'sinin 21-27 yaş grubunda, %79.3'ünün kadın, %62.3'ünün bekar, %89.7'sinin lisans mezunu, %12.7'sinin kronik hastalığı olduğu, %96.3'ü klinik hemşiresi olarak çalıştıkları, %51'inin pandemi sürecinde kişisel koruyucu ekipman sıkıntısı yaşadıkları ve %18'inin kendilerinin Covid-19 geçirdikleri saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: This study was conducted to determine the quality of patient care given to patients by nurses working in the hospital during the pandemic process and the factors affecting it. Materials and Methods: The research is cross-sectional and descriptive. The research was carried out with 300 nurses working in Muğla Training and Research Hospital. In collecting the data, a questionnaire form consisting of nurses' personal characteristics, questions prepared in line with the literature on the pandemic process and a care quality scale for nurses was used. Data were collected between 10 June and 10 July 2021. The data obtained were evaluated in the SPSS 24 package program. Number, percentage, mean, standard deviation, minimum and maximum values, t test, ANOVA test were used in the evaluation of the data. Results: 42% of the nurses were in the 21-27 age group, 79.3% were female, 62.3% were single, 89.7% had a bachelor's degree, 12.7% had a chronic disease, 96.3% worked as clinical nurses, % It was determined that 51 of them had a shortage of personal protective equipment during the pandemic and 18% of them had Covid-19 themselves. There is a statistically significant difference between the nurses' gender, chronic illness, chronic stress, hyperthyroidism, the units they work in, the number of beds per nurse, the time allocated to patient care, the use of sleeping pills and smoking, and the total score averages of the Nurses' Quality of Care Scale.