Çocuk kliniklerinde görev yapan hemşirelerin tükenmişlik ve iş doyumlarının belirlenmesi
Determination of burnout and job satisfaction of nurseswho work in pediatric clinics
  1. Tez No: 750976
  2. Yazar: ZEYNEP KARAKÖSE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RABİYE GÜNEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Amaç: Bu tanımlayıcı çalışmada, pandemi sürecinde hemşirelerin tükenmişlik ve iş doyumunun belirlenmesi, çocuk ve erişkin kliniklerinde görev yapan hemşirelerdeki tükenmişlik ve iş doyumunun karşılaştırılması ve ilişkili faktörlerin incelenmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Araştırmanın örneklemini, İstanbul Anadolu yakası Üsküdar bölgesinde bulunan üç eğitim araştırma hastanesinde çalışan 384 hemşire oluşturmaktadır. Bu tanımlayıcı araştırmada demografik verileri içeren bir Bilgi Formu, Tükenmişlik Ölçeği ve Minnesota İş Doyum Ölçeği kullanılmıştır. Çalışma verileri değerlendirilirken NCSS 2007 programı kullanıldı ve anlamlılık sınırı 0,05 olarak alındı. Bulgular: Çalışmaya katılan hemşirelerin %28,6'sının yardım gerektiren düzeyde tükenmişlik yaşadığı ve %60,9'unun düşük iş doyumuna sahip olduğu saptanmıştır. Çocuk kliniklerinde çalışan hemşirelerin ise %25,9'unun, erişkin kliniklerinde çalışan hemşirelerin %30,1'inin yardım gerektiren düzeyde tükenmişlik yaşadığı, çocuk kliniklerinde çalışan hemşirelerin %58,5'inin, erişkin kliniklerinde çalışan hemşirelerin %62,2'sinin düşük iş doyumuna sahip olduğu belirlenmiştir. Sonuç: Mevcut bulgular pandemi sürecinde hemşirelerin yüksek düzeyde tükenmişlik ve yaygın şekilde düşük iş doyumuna sahip olduğunu gösterdi. Bu durum hasta bakım kalitesi, hasta sonuçları ve hemşirelerin ruh sağlığı açısından olumsuz sonuçların ortaya çıkmasına yol açma potansiyeline sahiptir.
Özet (Çeviri)
Aim: This descriptive study aimed to evaluate nurse burnout and job satisfaction during the pandemic, compare the burnout and job satisfaction of nurses working in pediatric and adult clinics, and examine associated factors. Materials and Mehods: The sample of the study consists of 384 nurses working in three training and research hospitals located in Üsküdar, on the Anatolian side of Istanbul. In this descriptive study, an Information Form containing demographic data, Burnout Scale and Minnesota Job Satisfaction Scale were used. While evaluating the study data, NCSS 2007 program was used and the significance limit was taken as 0.05. Results: It was determined that 28.6% of the nurses participating in the study experienced burnout at the level that required help and 60.9% had low job satisfaction. On the other hand, 25.9% of nurses working in pediatric clinics and 30.1% of nurses working in adult clinics experienced burnout requiring help, 58.5% of nurses working in pediatric clinics and 62.2% of nurses working in adult clinics reported low levels of burnout. found to have job satisfaction. Conclusion: Our findings showed that nurses experienced high levels of burnout and widespread low job satisfaction during the pandemic. This can lead to negative consequences in terms of the quality of patient care, patient outcomes, and the mental health of nurses.