A grubu streptokokların of inhibisyon yöntemiyle serotiplenmesi
Serotyping of grup a streptococcus by of inhibition method
- Tez No: 70507
- Danışmanlar: PROF. DR. K. FUNDA BABACAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
VI. ÖZET 20. yüzyılın sonlarına yaklaşırken, S.pyogenes infeksiyonları ve komplikasyonları ekonomik, coğrafik ve iklim koşullan ne olursa olsun dünyanın her yerinde önemli bir halk sağlığı sorunu olmaya devam etmektedir. Özellikle son 15 yıl içinde ciddi seyirli S.pyogenes infeksiyonlarındaki tırmanış, mikroorganizmanın virulansındaki artışa işaret etmektedir. S.pyogenes infeksiyonlarının bakteri virulansındaki artışa bağlı olarak daha ciddi seyretmelerinin yanısıra sık tekrarlayan infeksiyonlar nedeniyle ortaya çıkan ARA ve AGN gibi komplikasyonlar, toplumun bu infeksiyonlardan ivedilikle korunmasını gündeme getirmiştir. Gelişmiş ülkelerde düzenli olarak yapılan serotipleme çalışmalarıyla sıklıkla invaziv infeksiyon, ARA ve AGN gibi komplikasyon oluşturan serotipler belirlenmiş ve bu serotiplere karşı aşı çalışmaları başlatılmıştır. Bu konuda, ülkemize ait verilerdeki eksiklik bizi serotipleme ile ilgili yöntemleri araştırmaya yönlendirmiştir. Serotipleme için gerekli M- antiserumlarının elde edilmesi, özellikle OF üreten kökenler için güçlük göstermektedir. Oysa bu kökenler anti-OF içeren insan serumları kullanılarak OF inhibisyon yöntemiyle serotiplenebilmektedir. Çalışmamızda bölgemizde infeksiyon etkeni olan S.pyogenes kökenlerinin OF üretme durumları ve OF üreten kökenlerin OF inhibisyon yöntemiyle ne oranda serotiplenebileceği araştırılmıştır. 35Çalışma grubunu çoğu farenjit olgularından izole edilen, 185 S.pyogenes kökeni oluşturmuştur. Kökenlerin yansının (%50.81) OF ürettikleri saptanmıştır. Bu durum ülkemizde S.pyogenes serotiplerinin dağılımını belirlemek için OF saptamasının vazgeçilmez olduğunu göstermektedir. OF üreten kökenler, anti OF içeren insan serumları kullanılarak OF-inhibisyon yöntemiyle serotiplemeye çalışılmış ve kökenler %70 oranında serotiplenebilmiştir. En sık rastlanan OF(+) serotipler M4, M22, M28 ve M75 olmuştur. Sonuç olarak ülkemizdeki S.pyogenes kökenlerinin serotiplemesinde OF saptaması önemli bir basamaktır. Bu kökenlerin serotiplemesinde OF-inhibisyon yöntemli güvenle kullanılabilecektir. 36
Özet (Çeviri)
VILSUMMARY At the close of the twentieth century, infections with S.pyogenes and their suppurative and non-suppurative sequelae have been continuing to be important medical and public health problems throughout the world, whatever the economic, geografic and climatic conditions may be. Especially within the last 15 years, the rising numbers of the severe S.pyogenes infections shows that the virulence has increased accordingly. The increase in the severe S.pyogenes infections along with the repeated ones cause complications such as ARF and AGN. Therefore, the public protection has become the forefront of the scientists concerns. In the developed countries, serotypes that cause ARF,AGN and invasive infections have been detected with continuously serotyping studies and investigations for the vaccine development against these serotypes have begun.Because serotyping of S.pyogenes strains hasn't been done in Turkey up to now,we won't be able to get advantage from the vaccine which is going to be developed in the future. Obtaining M-antisera is very difficult particulary for the OF producing strains. However, the strains will easily be serotyped by using human sera which contains anti- OF antibody, by inhibition method. 37We investigate if the strains produce OF or not as well as the percentage of serotyping in the OF(+) strains by OF-inbibition method In our study, we used 185 S.pyogenes strains isolated from patients with pharyngitis. We've found that about 50% of strains are producing OF. This result shows that in order to discover serotypes of S.pyogenes strains, OF detection is useful and easier than conventional M serotyping method. OF(+) strains have been serotyped at 70% by using OF inhibition method. We've also found that M4, M22, M28 and M75 are commonly predominant OF(+) serotypes.In conclusion,we think that OF detection is an integral step in the serotyping of S.pyogenes.Furthermore, the OF inhibition method used in serotyping should be preferred. 38