Candida albicans ile ağız florasında bulunan bazı fakültatif anaerop bakterilerin ilişkilerinin in vitro deneylerle araştırılması
In vitro research of interactions between candida albicans and some facultative anaerobic bacteria of the mouth flora
  1. Tez No: 70506
  2. Yazar: EMİNE HOŞAF
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİLGÜN ÇERİKÇİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
ÖZET Bu çalışmada Candida albicans CBS 2730 ile normalde ağız florasında yeralan ve standart kültür koleksiyonundan seçilmiş olan fakültatif anaerop bakterilerden Lactobacillus acidophilus N(1-4) 593, Streptococcus salivarius G(2-2) 606, Streptococcus mutans CNCTC 8/77 ve Streptococcus sanguis CNCTC 65/59 arası ilişkileri in vitro koşullarda inceledik. Karışık kültür tekniğini kullanarak C.albicans'ın bakterilerle birlikte üretildiğinde, bu birliktelikten zaman içinde nasıl etkilendiğini saptadık. Lacidophilus'un C.albicans'ın üremesini 24. ve 48. saatte belirgin oranda inhibe ettiğini, agar kuyucuk yöntemi ile bu bakterinin kültür süpernatanının da mayanın üremesini inhibe ettiğini gözledik. Lacidophilus'un C.albicans ile birlikte ürediğindeki yoğunluğunun tek başına ürediğindeki yoğunluğundan belirgin oranda fazla olduğunu belirledik. L.acidophilus C.albicans ile birlikte üretildiği kültürde 0. saatte ortalama 4.2x1 07 kob/ml yoğunlukta, 8. saatte 1.4x 109 kob/ml iken 24.saatte bu oran 3.0x1 011 kob/ml, 48. saatte ise 1.1x 1010 kob/ml değerine ulaşmıştır. Oysa ki tek başına üretildiği kültürde 0. saatte ortalama 2.9x1 08 kob/ml, 8. saatte 3.7x10 9 kob/ml, 24. saatte 2.1 x 10 10 kob/ml iken 48. saatte 1.8 x 10 9 kob/ml değerinde kalmıştır. Lacidophilus'un karışık kültürde 8., 24., ve 48. saatlerde C.albicans'ın çimlenme borusu oluşumunu da, baskıladığını saptadık. İnsan serumunda hazırlanan farklı yoğunluktaki L.acidophilus süspansiyonlarının C.albicans'ın çimlenme borusu oluşturma özelliğini değişik oranlarda baskıladığını gözledik. L.acidophilus'un 108 kob/ml yoğunluğunda C.albicans'ın %3 oranında çimlenme borusu oluşturduğunu, 107 kob/ml yoğunluğunda %5, 106 kob/ml yoğunluğunda %10, 105 kob/ml olduğu durumda %12, 104 ve 103 kob/ml yoğunluğunda ise %17 ve mayanın tekbaşına olduğunda %56 oranında çimlenme borusu oluşturduğunu belirledik. Bu durumda artan bakteri yoğunluğunun C.albicans'ın çimlenme borusu oluşturma özelliğini baskıladığını gözlemledik. Ancak C.albicans'ın üç streptokok kökeni ile birlikte üremesinde bu maya açıcından belirgin bir olumsuz etkileşim saptamadık. Buna karşın bubakterilerin glukoz açısından rekabete bağlayabileceğimiz nedenden ötürü C.albicans'dan etkilendiklerini gözledik. Streptokok kökenlerinin kültür süpematanlarının, C.albicans'ın üremesini inhibe etmediğini, insan serumunda hazırlanan farklı yoğunluktaki streptokok süspansiyonlarının bu mayanın çimlenme borusu oluşturma özelliğini baskıladığını ancak bu baskının artan bakteri yoğunluğu ile paralellik göstermediğini gözledik.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study interactions between Candida albicans CBS 2730 and Lactobacillus acidophilus N(1-4) 593, Streptococcus salivarius G (2-2) 606, Streptococcus mutans CNCTC 8/77 and Streptococcus sanguis CNCTC 65/69; some facultatively anaerobic bacteria which are found in oral flora and selected from culture collection, were evaluated. Using mixed culturing method, we demonstrated how Candida albicans strains were affected when they were grown together with bacteria. We observed that Lactobacillus acidophilus remarkably inhibited growth of Candida strain at 24th hours and at 48th hours and that Candidal growth was also inhibited by culture supernatant of the same bacterial strain. In mixed, culture Lactobacillus acidophilus inhibited germ tube formation of C.albicans strain at 8th, 24th and 48th hours. We found that concentration of Lactobacillus acidophilus in mixed culture is significantly higher than the concentration in its pure culture. While in mixed culture the average bacterial concentration was 4.2x1 07 cfu/ml at 0. hour, 1.4 x 10 9 cfu/ ml at 8th hour it reached a level of 3.0 x 1011 cfu/ml at 24th hour. However in pure culture, this bacterial concentration was 2.9 x 108 cfu/ml at 0. hour 3.7 x 10 9 cfu/ml at 8th hour, 2.1 x 1010 cfu/ml at 24th hour and 1.8 x 10 9 cfu/ml at 48th hour. Lactobacillus acidophilus suspended in human sera at different concentrations inhibited germ tube formation of Candida albicans at various levels. At a bacterial concentration of 108 cfu/ml, germ tube formation of Candida albicans was 3 % and similarly at concentrations of 107, 106, 105, 104, 103, cfu/ml, the germ tube formation rates were 5%, 10%, 12%, 17% and 17% respectively, while it was 56% in pure culture of C.albicans. So we concluded that at higher bacterial concentrations, inhibition of germ tube formation is greater. However we did not observe any negative action against Candida albicans when it was grown together with each of the three streptococcal strains. But growth of bacteria were thought to be influenced by C.albicans as a result of competition for glucose. Culture supernatants of viridans streptecoccidid not inhibit growth of Candida albicans. We found that suspensions of streptococcal strains at different concentrations inhibited germ tube formation but this inhibition was not correlated with higher concentrations of bacteria.