Balık avlama faaliyetlerinde kullanılan bazı ticari ve özel teknelerde iş güvenliği
Occupational safety in some private and commercial boats used in fishing activity
- Tez No: 705105
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET PİŞKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Balıkçılık Teknolojisi, Kazalar, Su Ürünleri, Fisheries Technology, Accidents, Aquatic Products
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu tez çalışması, içerdiği çeşitli riskler sebebiyle Avrupa Topluluğunda Ekonomik Faaliyetlerin İstatistiki Sınıflaması koduna göre tehlikeli mesleklerden biri olarak kabul edilen balık avlama faaliyetinde görevli personelin iş sağlığı ve güvenliğine yönelik tutum ve davranışlarını tespit etmek ve farkındalık oluşturması amacıyla yapılmıştır. Balık avlama faaliyetlerinde kullanılan teknelerde, Balıkçı Gemilerinde İş Sağlığı ve Güvenliği Kontrol Listesi temel alınıp bu çalışmaya uyarlanarak ELMERİ® gözlem yöntemi kullanılmıştır. Teknelerin ELMERİ güvenlik endeksi ortalama değeri %82 olarak bulunmuştur. En düşük ELMERİ güvenlik endeksi %58 değeri ile gemiye biniş ve inişler, en yüksek ELMERİ güvenlik endeksi %90 değeri ile makine dairesi olarak belirlenmiştir. Ayrıca bu çalışmada, elde edilen veriler, Sosyal Bilimler İçin İstatistik Paketi 24.0 programı kullanılarak analiz edilmiştir. 19-24 yaş arası, yüksekokul mezunu ve 1 yıldan az mesleki tecrübeye sahip personellerin diğer gruplardaki personellere göre balıkçılık faaliyetindeki iş sağlığı ve güvenliği çalışmalarına ilişkin daha olumlu cevaplar verdiği tespit edilmiştir. Balık avlama faaliyetlerinde iş sağlığı ve güvenliği anketi ile yaş ve mesleki tecrübe değişkenleri arasında çok yüksek etki düzeyinde anlamlı farklılık olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Çalışma sonucunda kullanılan teknelerde alınacak önlemler belirlenerek teknede görev alan personelde farkındalığın artırılması için önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis study was carried out in order to determine the attitudes and behaviours of the personnel working in the fishing activity, which is considered one of the dangerous occupations according to the Statistical Classification of Economic Activities in the European Community due to the various risks it contains, and to raise awareness about occupational health and safety. ELMERİ® observation method was used on the boats used in fishing activities, based on the Occupational Health and Safety Checklist on Fishing Vessels and adapted to this study. The average value of the ELMERI safety index of the boats was found to be 82%. Embarkation and disembarkation was determined as the lowest ELMERI safety index value of 58%, and the engine room with the highest ELMERI safety index of 90%. In addition, the data obtained in this study were analyzed using the Statistical Package for Social Sciences 24.0 program. It has been determined that personnel between the ages of 19-24, college graduates and less than 1 year of professional experience give more positive answers regarding occupational health and safety studies in fishing activities compared to personnel in other groups. It has been concluded that there is a significant difference at a very high effect level between the occupational health and safety questionnaire and age and professional experience variables in fishing activities. As a result of the study, the precautions to be taken on the boats used were determined and suggestions were made to increase the awareness of the personnel working on the boat.