Florence Nightingale'in Kırım Harbi esnasında hasta bakımı ve hastaneciliğe getirdiği yenilikler
Improvement in nursery and hospital management introduced by Florence Nightingale during Crimean War
- Tez No: 70513
- Danışmanlar: PROF. DR. ARSLAN TERZİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deontoloji ve Tıp Tarihi, Medical History and Ethics
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Dermatoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tıp Tarihi ve Etik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
VM. ÖZET Dünya hemşirelik tarihi kadar, modern tıbbın gelişmesinde çok büyük yeri olan Florence Nightingale, 1820'de İtalya'nın Floransa kentinde asil bir İngiliz ailenin ikinci kızı olarak dünyaya geldi. Aldığı özel derslerle tam bir İngiliz hanımefendisi olarak yetiştirildi ve uzun süre Buckinghamshire, Claydon House' da yaşadı. Ancak o, diğer asillerden farklıydı ve kendini tamamen hasta ve yaralılara adadı. Ailesinin karşı çıkmasına rağmen, kendini bu yönde yetiştirdi ve Kaiserswerth Protestan Hastanesine giderek temel hemşirelik eğitimi gördü. İngiltere'ye döndüğünde bir arkadaş çevresi oluştu. Etkili kişilerle tanıştı. Gönüllü olarak hastanelerde çalışmaya başladı. 1854'de Kırım Harbi çıktı. İngiltere, Fransa ve Sardunya, Ruslara karşı, Osmanlı Devleti'nin yanında yer aldı. İngiltere harbe hazırlıksız yakalandı. Hasta ve yaralılar için Türkiye'de hastaneler tesis edildi. Bunlar, sonradan hastaneye dönüştürülmüş, donanımları son derece yetersiz barakalardı. Florence Nightingale, aynı yıl, 34 yaşında iken Üsküdar'daki Selimiye Kışla Hastanesine geldi. Hastanenin doktorları, başlangıçta, ona ve ekibine karşı ön yargılıydılar. Nightingale, hem onların güvenlerini kazanmaya, hem de imkansızlıkları gidermeye çalıştı. Önce, hastanedeki hijyenik koşulları düzeltmeye gayret etti. Tüm bürokratik engelleri kırmaya çalışırken, kendi çabaları ile hastane imkanlarını genişletti. 1856'da savaş sona erdiğinde, edindiği tecrübeleri ile birlikte İngiltere'ye döndü. Deneyimlerini birkaç kitapta toplayarak yayınlattı. Florence Nightingale, herşeyden önce, hemşirelik mesleğini modern bir bilim dalı haline getirdi. İlk kez ciddi hemşirelik eğitimi veren kurumlar oluşturdu ve onun adıyla tüm dünyada, çok sayıda hemşirelik okulları kuruldu. Onun fikirleri, tüm dünya modern tıbbını etkiledi. Zor şartlar altoda, gerek 52hastabakıcı yöntemlerine getirdiği yenilikler, gerekse de geliştirdiği,“Florence Nightingale- Ward”adıyla alınan pavilion sistemi ile hastaneciliğe yeni uruklar açmıştır. Hastaların hastalıklarına göre ayrı pavyonlarda yatırıldığı bu sistem, etkin bir bulaşıcı hastalıklardan korunma yöntemi olarak kabul gördü. 20. yüzyılın ortalarına kadar tüm dünya hastaneleri bu sistemden etkilendi. 1960'lı yıllarda antibiyotiklerin yaygınlaşmasıyla, hastane mimarisinde monoblok yapılara geçildi. Ancak, antibiyotiklere direncin giderek artması, ileride, pavilion sisteminin tekrar gündeme gelebileceğini düşündürmektedir. Organ nakli tekniklerinin gelişmesinden sonra, son yıllarda, bu hizmeti veren hastanelerin pavilion sisteminde yapılması düşüncesi ağırlık kazanmıştır. 53
Özet (Çeviri)
IX. SUMMARY Florence Nightingale, a great name in the development of modern medicine as well as in the history of Nursery, was born in Florence, a city in Italy, in 1820, as the second child of a noble English family. With special lessons she took, she grew up as a lady and lived in Claydon House, Buckinghamshire. But, she was different from the others and interested in ill and wounded people. Despite her family's resistance, she educated herself in this way and went to Kaiserswerth Hospital for basic nursery education. After returning, she had close friends, very effective in England. She began to work in hospitals as a volunteer. Crimean War was began in 1854. Ottoman Empire, England, France and Sardenian were allied against Russia. England was unprepared for this war. New hospitals were created in Turkey for English war casualties. All these hospitals were technically insufficient because they were just bared barracks. In the same year, Florence Nightingale, 34 years old, came to Selimiye Barrack Hospital in Scutari. At first, doctors in the hospital did not welcome her. She tried not to irritate them but tried to gain their confidence while helpind daily ordinary activities. When succeeded, she firstly improved the sanitary condition of the hospital. By surpassing bureaucracy, she increased facilities. When the war ceased in 1856, she returned England with all her experiences. She collected them in several books and published. First of all, Nightingale made nursery a modern scientific branch. She established the first serious Nursery Schools and after her, many similar schools using her name were established all throughout the world. Her thoughts effected the world modern medicine. Under the hard conditions, both new techniques in nursery and pavilion system called“Florence Nightingale-Ward”she introduced, made improvements in medicine and hospital architecture. This system in which 54patients were seperated due to their illness was considered as an effective method in preventing contagious diseases. All hospitals in the world were affected from this system until the middle of 20th century. In the last years, as transplantation surgery was developed, Opinions to return pavilion system again in these hospitals were began to be popularized. 55