Reaktif artriti olan hastalarda yersinia enterocolitica antijenlerine karşı oluşan antikorların serolojik olarak araştırılması
Investigation of antibodies response to yersinia enterocolitica in patient with reactive arthritis
  1. Tez No: 70519
  2. Yazar: NERMİN ETİZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. T. MURAT ÖZSAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
43 7. ÖZET Tüm dünyada yaygın olarak görülen Y.enterocolitica infeksiyonları geniş bir klinik tablo ve immünolojik görünümü dolayısı ile gittikçe artan bir öneme sahiptir. Y.enterocolitica infeksiyonları arasında en sık görülenlerden biri de ReA'dır. ReA vücudun herhangi bir yerinde bulunan infeksiyona bağlı olarak gelişen ve patogenezinde bazı immünolojik mekanizmaların rol oynadığı bir klinik tablodur. ReA etiyolojisinde önemli bir yeri olan Y.enterocolitica türü içerisinde en sık görülen serotip 0:3'tür. Bu çalışmada A.Ü.T.F. İbn-i Sina Hastanesi İmmünoloji Bilim Dalı ve Fizik Tedavi Rehabilitasyon Anabilim Dalı'nda yatarak veya ayaktan izlenen; anamnez, klinik ve laboratuvar bilgiler ile ReA tanısı alan 50 hasta ile ReA yönünden herhangi bir şikayeti olmayan 40 kişilik kontrol grubu tüp aglütinasyon testi ve kendi hazırladığımız ELISA plaklarını kullanarak Y.enterocolitica serotip 0:3'e karşı spesifik antikorlar yönünden araştırıldı. Y.enterocolitica spesifik antikor pozitifliği, tüp aglütinasyon testi ile % 18, ELISA yöntemi ile IgM için % 22, IgG için % 30 ve IgA için % 22 bulunmuştur. Kontrol grubununki ise sırasıyla % 5, % 12.5, % 12.5 ve % 0 oranında bulunmuştur. Antikor pozitifliği açısından hasta ve kontrol grubu arasındaki fark tüp aglütinasyon testi, ELISA IgG ve IgA için istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. IgM antikor pozitifliği ise hasta grubunda daha yüksek bulunmasına rağmen, kontrol grubu ile kıyaslandığında istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır.44 Yine bu çalışmada ReA tanısı alan hastalarda eklem şikayetleri ve RF, ANA.CRP ve ESR düzeyleri belirlenmiştir. Tüm hastalarda RF ve ANA negatif bulunurken çoğu hastada CRP ve ESR düzeylerinde artış saptanmıştır. Bütün bu sonuçların ışığı altında; ReA etyolojisinde Y.enterocolitica'nın önemli bir yeri olduğu, Y.enterocolitica'ya bağlı olarak gelişen ReA' in tanısında tüp aglütinasyon testi ve ELISA yönteminin uygun yöntemler olduğu saptanmıştır. Bu yöntemler birbiri ile uyumlu iseler de, kronik durumlarda ELISA daha üstün bir yöntem olup, özellikle IgA sınıfı Y.enterocolitica antikorlarının araştırılmasında bize daha fazla yardımcı olmaktadır. Y.enterocolitica'ya bağlı gelişen ReA' lerde sıklıkla nüks görülmekte ve hastalığın spesifik bir tedavisi bulunmamaktadır. Bu hastalarda bakteri izolasyonu pek mümkün olmadığından antibiyotik tedavisi yapılamamaktadır. Ancak nükslere neden olan primer infeksiyonun tetikleyici rolünden dolayı, özellikle Y.enterocolitica düşünülen GİS ve urogenital sistem infeksiyonlarında uygun antibiyotikler verilerek bakterinin yayılımını azaltmak ve buna bağlı olarak sonradan gelişebilecek ReA gibi postinfeksiyöz komplikasyonların önlenebileceğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
45 8. SUMMARY The importance of Y.enterocolitica infections -which are seen wide-spread in the world is gradually increasing, because of their wide spectrum of clinical manifestations and immunological aspects. One of the most common clinical condition triggered by Y.enterocolitica infections is ReA. It is a clinical entity caused by a Y.enterocolitica infections in any part of the body and immunological mechanisms take place in its pathogenesis. The most common serotype of Y.enterocolitica species causing ReA is serotype 0:3. In this study, 50 patients who are admittes to the Clinics of immunology, and Physical Therapy and Rehabilitation, with a history, clinical status and laboratory findings consistent with ReA are compared with a control group of 40 patients. Specific antibodies to Y.enterocolitica serotype 0:3 is searched with tube agglutination test and ELISA plaques prepared by our laboratory. Specific antibody positivity was 18% with tube agglutination, and 22% for IgM, 30% for IgG and 2% for IgA with ELISA. The percentiles of control group was 5%, 12.5%, 12.5% and 0%, respectively. The differences between the patient and control groups were statistically significant for tube agglutination test and ELISA test for IgG and IgA antibodies. Although IgM antibody positivity was higher in the paitent group, it was insignificant statistically.46 In this study, the type of joint complaints and quantitative RF, ANA, CRP and ESR analysis were performed. The RF and ANA was negative in all patients; CRP and ESR levels were high in most patients. The importance of Y.enterocolitica infection in the etiology of ReA is stressed in the light of these results. Tube agglutination and ELISA are appropriate tests in the differential diagnosis of etiology of ReA. Although the results of the consistent with each other, ELISA is superior in chronic conditions, in especially detection of IgA type y.enterocolitica antibodies. The RA triggered by Y.enterocolitica after relapses and it has no specific therapy. Because of the low rate of bacterial isolation antimicrobial therapy can't be given. But because of the triggering role of primary infection in relapses; infections of gastrointestinal system and genitourinary system consistent with Y.enterocolitica must be cured by antimicrobial therapy to prevent the postinfections complications like ReA.