Çeşitli dezenfektan ve antiseptiklerin bazı bakteri suşları üzerine olan etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of various disinfectants and antiseptics on some bacterial strains
- Tez No: 70520
- Danışmanlar: PROF. DR. YAHYA HAKGÜDENER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
ÖZET Hastane infeksiyonlarına en çok neden olan Staphylococcus aureus, Escherichia coli, Klebsiella pneumoniae ve Pseudomonas aeruginosa standart ve yerel suşları üzerine yüzey dezenfektanı olarak kullanılan %2 gluteraldehit: 1/50 (Lysoformin), hem dezenfektan hem de antiseptik olarak kullanılan %10 benzalkonyum klorür: 1/1000 (Zefan) ve %15 setrimid + %1.5 Klorheksidin glukonat: 1/30 (Savonol), yalnız antiseptik olarak kullanılan %4 klorheksidin glukonat: 1/25 (Klorhex) ve %10 povidon-iyod: 1/10 (Polyod)'un etkileri kendi aralarında karşılaştırmalı olarak Kelsey-Sykes testi ile araştırıldı. Hem belirtilen hem de bundan %25 daha az ve %25 daha fazla yoğunluklarda mayalı sulandırıcı ile de hazırlanarak organik ortam ve temiz ortam koşullarındaki farklılıklar araştırıldı. Organik ortam koşullarında maddelerin etkilerinde belirgin azalma saptandı. Bununla beraber etkilerinin yoğunluk ve zamanla doğru orantılı olarak arttığı da saptandı. Laboratuvar koşullarında yapılan çalışmada önerilen yoğunluklarda kullanılan maddelerden Klorhex, Lysoformin ve Savonol tüm süre ve yoğunluklarda diğer maddelerden daha etkin iken, Polyod'un etkin, Zefan'ın ise az etkin maddeler olduğu saptandı. 40
Özet (Çeviri)
SUMMARY The effects of glutaraldehyde 2%: 1/50 (Lysoformin), benzalconium chloride 10%: 1/1000 (Zefan), cetrimide 15% + chlorhexidine gluconate 1.5%: 1/30 (Savonol), chlorhexidine gluconate 4%: 1/25 (Klorhex) and povidone-iodine 10%: 1/10 (Polyod) on the strains standard and local Staphylococcus aureus, Escherichia coli, Klebsiella pneumoniae and Pseudomonas aeruginosa the most frequent agents of hospital infections, were investigated by Kelsey-Sykes test. The different effects of these substances on the bacterial strains above in medium without or with baker's yeast at commercially available consentrations above and 25% more or less of this concentrations were studied. It was demonstrated that the antibacterial effects of the agents decreased in media containing organic substance. These effects were shown to be time and dose dependet. Klorhex, Lysoformin and Savonol were found to be more effective in media with or without yeast solution than other substances. Polyod was found to be effective substance and Zefan was found to be the least effective substance. 41