Koagülaz olumlu ve olumsuz stafilokok suşların metisilin direnci ve çeşitli antibiyotiklere karşı duyarlılıkları
- Tez No: 70518
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN AKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
ÖZET Yöremizde koagülaz olumlu ve olumsuz stafilokoklar için daha önce belirlenmemiş olan metisilin direncinin saptanması amacıyla planladığımız çalışmada; hastane ve toplum kaynaklı çeşitli örneklerden izole edilen 200 stafilokok susunun metisilin direnci ile, vankomisin, teikoplanin ve betaklaktam dışı bazı antibiyotiklere (amikasin, eritromisin, gentamisin, imipenem, klaritomisin, klindamisin, penisilin G, siprofloksasin, tetrasiklin, ve trimetoprim- sulfametoksazole) in vitro duyarlılıkları disk difüzyon yöntemi ile araştırılmıştır. Hastane kaynaklı S. aı/ret/s'ların % 29.6'sında koagülaz negatif stafilokok (KNS) suşlarının ise % 33.3'ünde metisilin direnci belirlenmiştir. Toplum kaynaklı stafilokok suşlarında bu direnç daha düşük olup S. at/ret/s'larda % 1 1.7, KNS suşlarında % 5.7 olarak bulunmuştur. Metisiline rezistans S. aureus (MRSA) suşlarında tüp diiüsyon yöntemi ile MIC değerinin 2.5 ugr/ml olarak belirlendiği vankomisine dirençli susa rastlanmamış buna karşın; ülkemizde yeni kullanıma giren ve glikopeptid antibiyotiklerden olan teikoplanine, MRSA suşlarında % 3.2, metisiline rezistans kuagülaz negatif stafilokok (MRKNS) suşlarında % 10.0 oranlarında direnç saptanmıştır. İmipenem dışında diğer antimikrobikler için daha yüksek direnç oranları elde edilmiştir. Sonuç olarak; stafilokok suşlarında metisiline direnç oranı artış eğilimi göstermeye devam etmekte ve uzun süredir kullanımda olan vankomisine halendirenç bulunmamaktadır. Buna karşılık ülkemizde yeni kullanıma giren ve bir glikopeptid antibiyotiği olan teikoplanine yüksek olmamakla birlikte direnç sözkonusudur ve bu direnç gelecekte izlenmelidir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In the study we aimed to obtain the methicilin resistance not determined in our region before for coagulase positive and negative staphyloccocci, invitro susceptibility of 200 strains isolated from various specimens originated hospital and community to methicillin and also to vancomycin, teicoplanin and non beta lactam other antibiotics (amikacin, eritromycin, gentamycin, imipenem, claritromycin, clindamycin, penicillin G, ciprofloksasin, tetracyclin and trimetoprim sulphametaxosole) were investigated with the method of disc diffusion. The 22.9 % of hospital acquired S. aureus strains and also the 33.3 % of hospital acquired coagulase negative staphyloccocci (CNS) strains were resistant to methicillin. At the community acquired staphylococci, methicillin resistance was less than hospital acquired ones. In this group, Staphylococcus aureus strains showed an 11.7 % and CNS strains 36.8 % methicillin resistance. With tube dilution technique, MİC values for vancomycin of methicillin resistant Staphylococcus aures (MRSA) strains was 2.5 î gr/ml. With disk diffusion method, no resistance to vankomycin was observed. However, in the MRSA strains 3.2 % and in the methicillin resistant coagulase negative staphylococci (MRCNS) strains 10.0 % resistance to teicoplanin was noted. To the other antibiotics except for imipenem were obtained more high resistance rates. In conculusion; the percentage of methicillin resistant staphylococcus stains is on rise where as no resistance was seen to vancomycin which has been in use for a long time. However, there is a low resistance to teicoplanin which is a glucopeptid antibiotic and recently introduced to our country, teicoplanin resitance in staphylococci showed be observed in future.