Major depresyon ve panik bozuklukta serum s100b seviyeleri
Serum s100b levels in patients with major depression and panic disorder
  1. Tez No: 705192
  2. Yazar: HAKAN AYYILDIZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NEZAKET EREN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya ve Klinik Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
S100 protein ailesi,kalsiyum bağlayıcı proteinler içinde yer alır ve kalsiyum bağlı sinyal transdüksiyonundan sorumludur.S100 proteinlerinin bir üyesi olan S100B,serotonerjik nöronların major nörotrofik faktörüdür,erişkin beyninde sinaptik plastisite,yeni nöron oluşumu ve akson filizlenmesi gibi görevleri vardır.Depresif ve duygudurum bozukluklarının nöronların yada glial hücrelerin kendilerini onarabilme ve yenileyebilme yeteneklerindeki azalma sonucu gelişiyor olabileceği ile ilgili çalışmalar vardır.Ekstrasellüler S100B'nin m i k r o m o l a r k o n s a n t r a s yo n l a r ı a p o p t o s i s v e n ö r o d e j e n e r a s y o n u i n d ü k l e r k e n , n a n o m o l a r konsantrasyonları,nörit büyümesini ve nöronun gelişimi süresince hayatta kalmasını sağlar. Bu bilgilerin ışığında,major depresyon ve panik bozukluğu olan hastalarda S100B seviyelerinin hastalığın tanısı,şiddeti ve tedavi süresinin izlenmesi ile ilişkisini araştırmak istedik. Bu çalışmaya yeni tanı almış 34 major depresyonlu hasta(yaş,36,29±10,34 erkek/kadın oranı 8/26),33 panik bozukluğu olan hasta (yaş,35±12,02 erkek/kadın oranı 10/23) ve demografik özellikleri benzer 33 sağlıklı kontrol grubu (yaş,34,27±12,01 erkek/kadın oranı 10/23) dahil edildi. Hasta gruplarımız Beck Depresyon ve Beck Anksiyete ölçekleri >16 olanlardan , kontrol grubu ise Beck Depresyon ve Beck Anksiyete ölçekleri
Özet (Çeviri)
S100 protein family are in a group of calcium-binding proteins and responsible for calcium depended signal transduction. S100B, as a member of S100 proteins, is major neurotrophic factor of serotonergic neurons and it has functions such as synaptic plasticity in mature brain, novel neuron formation and axonal germination.There are many studies about depressive and mood diseases can be caused by reduction of self-repairing and regeneration in neurons.Micromolar concentrations of extracellular S100B induces apoptosis and neurodegeneration but in nanomolar concentrations, provides neurit to grow up and be alive during this growth process.According to these findings, we aimed to investigate the relationship between S100B levels and diagnose,accuracy of disease and observe therapy period in patients with major depression and panic attack. In this study, we included newly diagnosed 34 major depressive patient (age 36,29±10,34; male/female: 8/26), 33 patients with panic disorders (age,35±12,02 male/female 10/23) and 33 healthy people with similar demographic feature as a control group. (age,34,27±12,01 male/female 10/23) We chose the two patient group who had Beck Depression and Back Anxiety scale was >16 and control group had