Camaltı süslemeli gelin aynaları ve yeni tasarımlar
Glassed embroidered bridal mirrors and new designs
  1. Tez No: 705196
  2. Yazar: SEBAHAT KILIÇ BÜLBÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜRREM SİNEM ŞANLI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk Sanatları Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 289
Özet
Halk resmi, sanat eğitimi almamış naif sanatçıların, halk kültüründen beslenerek, kendi geleneksel yöntemleriyle ortaya koydukları resim türüdür. Geniş bir perspektiften bakıldığında, duvar resimleri, kitap resimleri, kahvehane resimleri, taş baskı resimleri ve camaltı resimlerin hepsi halk sanatı olarak kabul edilmektedir. Araştırmanın amacı, halk sanatları içerisinde önemli bir yer teşkil eden ve unutulmaya yüz tutmuş camaltı süslemeli gelin aynalarının tespiti, belgelenmesi ve yeni tasarımlarla güncellenerek, bu kültür varlıklarının yeniden tanıtılması ve kullanıma sunulmasıdır. Bu çalışma sonucunda, Konya, İzmir, İstanbul, Ankara, Aksaray ve Mardin illerinde tespit edilen camaltı süslemeli gelin aynaları incelenmiş ve yeni tasarımlar oluşturulmuştur. Araştırma kapsamında, tarama, betimleme ve deneysel araştırma modelleri kullanılmıştır. Araştırmanın ilk aşamasında, yazılı kaynaklar araştırılmış ve tarama yöntemi ile Türkiye'de var olan camaltı süslemeli gelin aynaları tespit edilerek, ulaşılabilen farklı örneklerden 40 adet aynanın desen, renk, kompozisyon ve teknik özellikleri açısından analizleri yapılmıştır. Araştırmanın son aşamasında ise 10 adet camaltı süslemeli gelin aynası tasarımı yapılmış ve tasarımlar ürünlere dönüştürülmüştür. Çalışmada ayrıca camaltı süslemeli gelin aynalarının gün yüzüne çıkarılması ve tekrar kültürümüzde yerini alması için önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Folk painting is a type of painting that naive artists who have not received an art education put forward with their own traditional methods by feeding on folk culture. From a broad perspective, wall paintings, book paintings, coffeehause paintings, lithographs, and glass paintings are all considered folk art. The aim of the research is to identify, document and update the under-glass ornamented bridal mirrors, which have an important place in folk arts and are about to be forgotten, and to re-introduce these cultural assets and present them for use. As a result of the field research, bridal mirrors with under-glass ornaments found in Konya, İzmir, İstanbul, Ankara, Aksaray and Mardin provinces were examined and new designs were created. Within the scope of the research, scanning, descriptive and experimental research models were used. In the first stage of the research, written sources were searched and the under-glass ornamented bridal mirrors in Turkey were determined by scanning method, and 40 mirrors were analyzed in terms of pattern, color, composition and technical characteristics. In the last stage of the research, 10 under-glass ornamented bridal mirrors were designed and the designs were transformed into products. In the study, suggestions were also made to unearth the bridal mirrors with under-glass ornaments and to take their place in our culture again.