Hepatit G virüsünün çeşitli risk gruplarında ve sağlıklı populasyonda prevalansının belirlenmesi
  1. Tez No: 70521
  2. Yazar: AYHAN PEKBOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT GÜNAYDIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
ÖZET HGV, tüm dünyada yaygın olan, son yıllarda tanımlanmış bir Flavivirustur. Etyolojisi bilinmeyen non-A, non-B hepatitlerinin prevalansının tüm dünyada %3-9 oranlarında olduğu bildirilmiş ve bunlarında bir bölümü HGV'nin bulunması ile aydınlatılmıştır. Parenteral olarak bulaşan non-A, non-B hepatitlerinin yaklaşık %10- 15'inin ve toplumdan kazanılan hepatit olgularının da yine yaklaşık %20'sinin HCV'ye bağlı olmadığı ortaya konulmuştur. HGV prevalansı sağlıklı popülasyonda %l-3 oranlarında, çeşitli risk gruplarında ise ortalama % 15-30 oranlarında bildirilmiştir. KKH olan hastalarda HGV yüksek oranlarda (%5-12) görülmektedir. HGV'nin HBV, HCV ya da her ikisi ile birlikte koinfeksiyonu oldukça sık görülmektedir. Kronik HBV ile infeksiyonlu hastaların yaklaşık %10'unun, kronik HCV infeksiyonlarının ise yaklaşık %20'sinin HGV ile de infekte olduğu bildirilmiştir. Çalışmada, HGV'nin KKH, DM, kanser tanılı hastalar ve sağlıklı toplumdaki prevalansları ile birlikte yaş, cinsiyet özellikleri, HBV ve HCV ile birlikteliği, serum ALT düzeyleri ile ilişkisi araştırılmıştır. KKH olan 79, DM'li 88, çeşitli türde kanser tanısı almış 42 hasta ve sağlıklı 100 kişiden oluşan kontrol grubu çalışma kapsamına alınmıştır. HGV pozitifliği saptanan hastalarda ayrıca HBsAg, anti-HCV antikorları ve serum ALT düzeyleri araştırılmıştır. HGV pozitifliği, RT-PCR tekniği ile serumda HGV-RNA'sı araştırılarak belirlenmiştir; HBsAg ve anti-HCV mikro-ELISA (Organon-Teknika) kitleri ile ve serum ALT düzeyleri otomatize Hitachi 747/737 cihazında Boehringer Manheim kitleri ile ve UV metodla saptanmıştır. KKH olan hastaların 6 (%7.6)'sında, DM'li hastaların 2 (%2.3)'sinde ve kanserli hastaların 4 (%9.5)'ünde ve sağlıklı kontrol grubunda 2 (%2) kişide HGV pozitifliği belirlenmiştir (p>0.05). HGV-RNA pozitif hastaların serum ALT düzeyleri normal olup, yalnızca HBsAg pozitif KKH olan iki ve kanserli bir vakada hafif düzeyde (100 Ü altında) yükseklik belirlenmiştir. HBsAg pozitif hastalarda HGV prevalansı HBsAg negatif hastalara oranla daha yüksek bulunmuş, anti-HCV pozitif hastalarda aynı ilişki gözlenememiştir. 46Çalışılan tüm gruplarda (KKH, DM, Kanser) HGV prevalansı (%2.3-9.5), kontrol grubuna göre (%2) istatiksel olarak anlamlı ölçüde farklılık göstermemiştir (p>0.05). HGV pozitif hastaların ALT seviyelerinin normal olması, bu virüsün selim olabileceğini düşündürmektedir. Bu hastalık gruplarında HGV prevalansı ve virüsün etyolojideki rolü ile ilgili daha fazla ve detaylı çalışmalara gerek vardır. Bununla birlikte HGV'nin, parenteral girişimlerin sık yapıldığı ve immunosupresyonun sözkonusu olduğu riskli hasta gruplarında daha yüksek oranda olmak üzere, sağlıklı toplumda da sıkça bulunabildiği gözardı edilmemelidir. 47
Özet (Çeviri)
SUMMARY HGV is a flavivirus which has been identified in recent years and which is common worldwide. It has been declared that the prevalence of hepatitis non-A non-B, etiology of which isn't known, is 3-9 % rates in the world and some of them have been made clear after HGV was identified. It has been discovered that about 10-15 % of non-A non-B hepatitis transmitted parenterally and about 20 % hepatitis acquired from society are not related with HCV. Prevalence of HGV has been reported to be 1-3 % in healthy population, 15-30 % in various risk groups. HGV has been observed at high rates (5-12 %) in patients with chronic liver disease (CLD). It has been observed that there is frequent coinfection of HGV with HBV, HCV; or with both of them. Of the patients with HBV and HCV, 10 % and 20 % were also infected with HGV, respectively.In this study we have searched the prevalence of HGV in patients with CLD, Diabetes Mellitus (DM), Cancer and healthy population; and we also studied its relation ship between the age, the sex properties of patients with HGV, its coinfection with HBV and HCV and its ALT levels of serum. This study included 79 patients with CLD, 88 patients with DM and 42 patients of various kinds of cancer and a control group consisting of 100 healthy persons. Also, we have studied HBsAg, anti-HCV antibodies and ALT levels of serum in patients with HGV positive. HGV positive has been identifed through the RT-PCR assay by investigating HGV-RNA in serum; HBsAg and anti-HCV antibodies have been detected using kits of micro-ELIS A (Organon-Tecnica) and levels of ALT in serum have been detected by using kits of Boehringer Mannheim in Hitachi-747 autoanalyser. In 6 of CLD patients (7.6 %), 2 of DM patients (2.3 %), 4 of cancer patients (9.5 %) and 2 of healthy control group were serum HGV-RNA positive (P>0.05). ALT levels have been found normal in all of HGV-RNA positive patients, but there was a slight increase (under 100U) in 2 patients of CLD and 1 patient of cancer which have positive HBsAg. Prevalence of HGV has been found higher in patients of HBsAg positive than the one in HBsAg negative patients; however, the same correlation has not been observed in anti-HCV antibodies positive patients. 48Prevalence of HGV, compared with control group, has not shown any significant difference in all groups studied. We think that, because serum ALT levels of HGV positive patients are normal, this virus may be benign. It should not be forgatten that HGV can be seen more frequently in high risk groups having frequent parenteral medication and thought to have immunosupression than in healthy population. 49