Eskişehir hastanelerinde sağlık çalışanlarındaki nazal staphylococcus aureus ve MRSA taşıyıcılığı
Carriage of nasal staphylococcus aureus and MRSA in medical staff working in hospitals of Eskişehir
- Tez No: 70523
- Danışmanlar: PROF. DR. YURDANUR AKGÜN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
ÖZET Bu çalışmada Şubat 1996-Ekim 1997 tarihleri arasında Eskişehir'de bulunan Hava Hastanesi, Devlet Demiryolları Hastanesi (DDY), Tıp Fakültesi Hastanesi, Sosyal Sigortalar Kurumu Hastanesi (SSK), Devlet Hastanesinde görev yapan 475 tıbbi personelin burun boşluklarında Staphylococcus aureus nazal taşıyıcılık oranı belirlenmeye çalışıldı. Bütün suşlar için metisilin direnci araştırıldı. Staphylococcus aureus identifikasyonunda kültür özellikleri gram boyama, katalaz ve koagülaz testleri kullanıldı. Suşlann metisilin direnci disk diffiizyon ve E-Test yöntemiyle araştırıldı. Toplam 475 burun sürümüşünün 318'inde (% 66) Staphylococcus aureus izole edildi ve Staphylococcus aureus suşlannın 123'ü (% 38) metisiline dirençli bulundu. Metisiline dirençli Staphylococcus aureus (MRSA) sıklığı sırasıyla doktorlarda (%20), hemşirelerde (% 38), yardımcı sağlık personelinde (% 47) bulundu. Personel grupları arasında Staphylococcus aureus sıklığı açısından anlamlı farklılık bulunamadı. (p>0.05) Bölgemizdeki beş hastaneden Tıp Fakültesinde nazal Staphylococcus aureus taşıyıcı olan personelde MRSA oranı düşük (% 32), Hava Hastanesinde (%50), Devlet Demiryolları Hastanesinde (% 43), Devlet Hastanesinde (% 37), Sosyal Sigortalar Kurumu Hastanesinde (% 41) birbirine daha yakın sonuçlar elde edilmiştir. Toplu sonuçlar tabloda verilmiştir. TABLO: Eskişehirdeki beş büyük hastanenin sağlık personelinin burun sürüntülerinde Staphylococcus aureus ve metisiline dirençli Staphylococcus aureus görülme sıklığı. n: Personel Sayısı S.aureus : Staphylococcus aureus MRSA : Metisiline dirençli Staphylococcus aureus
Özet (Çeviri)
II SUMMARY In this study we examined nasal carriage of Staphylococcus aureus in 475 hospital staff working in the Air Force Hospital, Railway Hospital, Medicine Faculty Hospital, Social Insurance Society Hospital, Government Hospital between February 1996 and October 1997 in Eskişehir. During this examination, we tried to determine the rate of nasal Staphylococcus aureus carriage and the rate of methicilline resistance for all strain. Staphylococcus aureus is identified by with culture and Gram Properties, catalase and coagulase tests the methicilline resistance was of the strains has been examined with disc diffusion and E.Test methods. In 318(%66) nasal swab cultures out of total 475 persons Staphylococcus aureus has been isolated and we found out that 123(%38) are resistant to methicilline. Methicilline resistant Staphylococcus aureus (MRSA) frequency has been found in doctors, nurses and other personnel respectively as(%20),(%38) and (%47). Any reasonable difference could not be found in aspect of Staphylococcus aureus frequency between groups(p>0.05). In the Medicine Faculty Hospital the MRSA rate was low (%32), in the Air Force Hospital it was (%50), in the Government Railway Hospital it was (%43), in the Government Hospital (%37) and in the Social Insurance Hospital it was (%41), the results obtained in the last three hospitals are very close to each other. All results obtained are shown on the following table. Table: Staphylococcus aureus and methicilline resistant Staphylococcus aureus in nasal swab cultures of medical personnel in five hospitals of Eskişehir. n: Number S.aureus : Staphylococcus aureus MRSA : Methicilline resistant Staphylococcus aureus