LGB bireylerin algılanan ayrımcılık, sosyal destek, psikolojik dayanıklılık ve LGB kimlik algısı ile iyilik hâli arasındaki ilişkiler
Investigation of the relations between perceived discrimination, perceived social support, resilience levels, sexual identity development and well-being in LGB population
- Tez No: 705238
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEYDA TÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
Bu araştırmanın amacı lezbiyen, gey ve biseksüellerin (LGB) psikolojik, sosyal, duygusal iyilik hâlleri ile algıladıkları ayrımcılık, algıladıkları sosyal destek, psikolojik dayanıklılık düzeyi ve LGB kimlik algısı arasındaki ilişkileri incelemektir. Araştırmaya 212 lezbiyen, gey ve biseksüel katılmıştır. Araştırmada veri toplama araçları olarak Algılanan Ayrımcılık Ölçeğinin iki alt ölçeği olan“Algılanan Bireye Yönelik Ayrımcılık Ölçeği”ve“Algılanan Gruba Yönelik Ayrımcılık Ölçeği”,“Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği”,“Psikolojik Dayanıklılık Ölçeği”,“Lezbiyen, Gey, Biseksüel Kimlik Ölçeği”,“Ruh Sağlığı Sürekliliği Ölçeği Kısa Formu”ve“Demografik Bilgi Formu”kullanılmıştır. Araştırmada sırası ile algılanan ayrımcılık, algılanan sosyal destek, psikolojik dayanıklılık ve LGB kimlik algısı değişkenlerinin iyilik hâlini yordayıp yordamadığı Hiyerarşik Çoklu Regresyon Analizi ile sınanmıştır. Araştırma sonucunda algılanan ayrımcılık negatif yönde ve algılanan sosyal destek ile psikolojik dayanıklılık pozitif yönde iyilik hâlini (Ruh Sağlığı Sürekliliği) yordarken LGB kimlik algısının iyilik hâlinin yordayıcısı olmadığı görülmüştür. Araştırmadan elde edilen sonuçlar ilgili alanyazın bağlamında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationships between the psychological, social and emotional well-being of lesbian, gay and bisexual (LGB) people and their perceived discrimination, perceived social support, resilience level and LGB identity development. In this study 212 lesbian, gay and bisexual participated. As data collection tools in the research, the two subscales of Perceived Discrimination Scale,“Perceived Discrimination Scale for Individuals”and“Perceived Discrimination Scale for Groups”,“Multidimensional Scale of Perceived Social Support”,“Lesbian, Gay, Bisexual Identity Scale”,“Psychological Resilience Scale”,“Mental Health Continuum Scale Short Form”and“Demographic Information Form”were used. In the study, whether the variables of perceived discrimination, perceived social support, psychological resilience and LGB identity perception predict well-being respectively were tested with Hierarchical Multiple Regression Analysis. As a result of the research, while perceived discrimination predicted well-being (Mental Health Continuum) negatively, perceived social support and psychological resilience predicted well-being positively. However, LGB identity development was not found to be related to well-being.