Th ve U'a ait I (L&)/I(LB) Şiddet ile değişimininar araştırılması
  1. Tez No: 24756
  2. Yazar: ÖNDER ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 39
Özet
ÖZET Bu çalışmada Th ve U'a ait I(LJ/I(Lq) şiddet oranının enerji ile değişimi ikincil uyarıcı metodu kullanılarak incelendi. İkincil uyarıcı olarak, ortalama karakteristik K x-ışını enerjileri 32-48 keV enerji aralığında olan Ba.Ce.Gd ve Ho elementleri seçildi. İkincil uyarıcılardan yayımlanan dört farklı enerjideki karakteristik K x-ışınlan ile uyarılan Th ve U numunelerinden yayımlanan karakteristik x-ışınları rezolusyonu 5,9 keV de 190 eV olan Ge(Li) katıhal sayacı ile sayılmış ve ND 66 B puis yükseklik analizörûnde kaydedilmiştir. Elde edilen deneysel verilere göre I(LJ/I(Lb) şiddet oranında artan enerji ile genel bir artış gözlenmiştir. Mevcut sonuçlar teorik verilerden faydalanılarak hesaplanan değerlerle karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
11 SUMMARY In this study, changing of I(LJ/I(Lr) intensity ratios of Th and U with energy was investigated by means of secondary excitation method. Ba, Ce, Gd and Ho elements which have average characteristic K x-ray energies between 32-48 keV were taken as secondary excitors. Characteristic x-rays of Th and U excited by characteristic x-ray of secondary excitors at four different energies were counted by Ge(Li) detector which has a resolution 190 eV at 5,9 keV and ND 66 B puis height analyser. I(Lj/I(Lg) intensity ratio increases generally with increasing energy with respect to experimental results. Our experimental results were compared with values calculated by means of theoretical data.