Hafızali ve hamburg misketi sofralık üzüm çeşitlerinde değişik zaman ve düzeylerde yapılan uç almanın gelişme ve ürün kalitesi üzerine etkileri
The Effects of different levels of topping at various growth stages of hafızali and muscat of hamburg table grape varieties on growth and quality
- Tez No: 9428
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
İÜ ÖZET Yüksek Lisans Tezi HAFIZALI VE HAMBURG MİSKETİ SOFRALIK ÜZÜM ÇEŞİTLERİNDE DE?İŞİK ZAMAN VE DÜZEYLERDE YAPILAN ÜÇ ALMANIN GELİŞME VE ÜRÜN KALİTESİ ÜZERİNE ETKİLERİ Gül ÇELİK Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Bahçe Bitkileri Anabilim Dali Danışman: Prof.Dr. Hasan ÇELİK 1990, Sayfa: 52 Jüri : Prof.Dr. Hasan ÇELİK Prof.Dr. Y. Sabit A?AO?LU Doç. Dr. Salih ÇELİK Bu araştırma ile, Ankara koşullarında goble terbiye şekli verilmiş olan Hafız al i/Kober 5BB ve Hamburg Misketi/8 B sofralık üzüm çeşitlerinde, çiçeklenme sonu (Meyva tutumu), tam çiçeklenmeden 25 gün sonra ve ben düşme dönemlerinde uç tan itibaren 5,10 ve 15 yaprak düzeylerinden yapılan uç alma uygulamalarının ürün kalitesi ve gelişme üzerine etkileri araştırılmıştır. Hafızali'de çiçeklenme sonunda 5 yaprak (608. lg) Ham burg Misketi'nde ise aynı dönemde 10 yaprak (362. 9g) üzerin den yapılan uç alma uygulamaları enyüksek salkım ağırlığı de ğerlerini sağlamışlardır. Uygulamaların salkım ve tane boyut ları üzerine etkileri genellikle istatistiki olarak farklı bulunmakla beraber, bu farklılıklar, önemli bir kalite farkı yaratacak düzeye ulaşmamıştır. Her iki çeşitte de tane ağır lığı ve hacmi açısından, tam çiçeklenmeden 25 gün sonra 5 yap rak üzerinden yapılan uç alma uygulaması en iyi sonucu ver miştir. Salkımların normal renklenme düzeylerine ilişkin yapılan değerlendirmede, geç dönemlerde yapılan uygulamala rın renklenme açısından daha iyi sonuç verdiği tesbit edil miştir. Ancak, özellikle Hafızali çeşidinde normal salkım sıklığı ve fiziksel durum açısından kimi olumsuz durumlara rastlanılmıştır. Her iki çeşitte de uygulamaların, koltuk sürgünü sa yısı üzerine etkileri önemli bulunmazken, koltuk sürgünü-IV uzunluğu açısından yine her iki çeşitte de tam çiçeklenme- den 25 gün sonra 15 yaprak üzerinden yapılan uç alma uygu laması ile Hamburg Misketi" nde çiçeklenme sonunda 10 yaprak üzerinden yapılan uç alma uygulaması en yüksek değerleri sağlamışlardır. Hafızali'de uygulamaların budama odunu ağır lığı, bir yıllık dal çapı ve öz/odun oranları üzerine etkisi önemli bulunmamıştır. Hamburg Misketi'nde ise uç alma uygu lamaları, bir yıllık dal çapını etkilemezken, öz/odun oranı ve budama odunu ağırlığında azalmaya neden olmuştur. ANAHTAR KELİMELER: Yaz budaması, sofralık üzümler, uç alma, ürün kalitesi, koltuk sürgünü, öz/odun oranı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Masters Thesis THE EFFECTS OF DIFFERENT LEVELS OF TOPPING AT VARIOUS GROWTH STAGES OF HAFIZALI AND MUSCAT OF HAMBURG TABLE GRAPE VARIETIES ON GROWTH AND QUALITY Gül ÇELÎK Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Horticulture Supervisor: Prof.Dr. Hasan ÇELÎK 1990, Page: 52 Jury : Prof.Dr. Hasan ÇELÎK Prof.Dr. Y. Sabi t A?AO?LU Assoc. Prof.Dr. Salih ÇELtK This experiment was carried out to determine the effects of different levels of topping (from 5,10 and 15 leaves) at various growth stages (fruit set, 25 days after full-bloom (anthesis), and veraison) of Haf izali and Muscat of Hamburg table grape varieties. Topping at fruit set from 5 (Haf izali) and 10 (Muscat of Hamburg) leaves gave the highest cluster weight (608. lg and 362. 9g respectively). Although the differences in cluster and berry sizes were generally found to be statistically significant, the effects of topping treatments were not considered as remarkable. Topping from 5 leaves at 25 days after anthesis were found to be the most effective treatment on berry weight and volume in both varieties. The latest applications resulted a better coloration but, especially in Haf izali, some undesired results were observed on compact ness and physical conditions of the clusters. While the differences in the number of auxiliary shoots were generally negligible, topping from 15 leaves at 25 days after anthesis caused marked increases on the length of auxiliary shoots per one-year-old shoot in both varieties. Topping treatments have no significant effects on the weightvx of pruning wood, diameter and pith/wood ratio of one-year-old shoots in Hafizali, but decreased the weight of pruning wood and the pith/wood ratio in Muscat of Hamburg. KEY WORDS: Summer pruning, table grapes, topping, grape quality, auxiliary shoot, pith/wood ratio.