Meme kanseri hastalarında p21 kodon31, mdm2 snp309 ve p53 kodon72gen polimorfizmlerinin klinikopatolojik parametreler ve sağkalımla đliskisi
P21 codon31, mdm2 snp309 and p53 codon72 gene polymorphisms relationwith clinicopathologic parameters and survival in breast cancer patients
  1. Tez No: 705244
  2. Yazar: ÜMİT TURAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BETÜL BOZKURT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Amaç: p53 yolağı kanser gelisiminde çok önemlidir. MDM2 ve p21, p53 yolağında kritik role sahiptirler. p53, MDM2 ve p21'deki gen polimorfizmleri ile birçok kanser arasında iliski olduğu gösterilmistir. Bu çalısmada amaç p53 kodon72, MDM2 Snp309 ve p21 kodon31 polimorfizmlerinin meme kanseri klinikopatolojik parametreleriyle iliskisini arastırmak ve bu polimorfizmlerin sağkalıma olan etkisini belirlemektir. Gereç ve Yöntem: Çalısmamıza meme kanseri tanısı alan 125 kadın hasta alındı. Hastalardan alınan kan örneklerinde p53 kodon72, MDM2 Snp309 ve p21 kodon31 polimorfizmleri çalısıldı. Bu polimorfizmlerin, meme kanseri klinikopatolojik parametreleri ve sağkalımla olan iliskisi SPSS 16.0.0 programı kullanılarak analiz edildi. Bulgular: p21 kodon31'de Arg aleline sahip bireylerde hastalıksız ve toplam sağkalım daha kötü olarak bulundu. Aynı zamanda Arg aleli olanlarda perinöral invazyon daha sıktı. MDM2 SNP309'da G/G aleline sahip bireylerde tanı sırasında uzak metastaz daha sık iken takipte lokal nüks daha az oranda görülmekteydi. MDM2 SNP309 ve p53 kodon72 gen polimorfizmleri ile sağkalım arasında istatistiksel anlamlı bir iliski saptanmadı. Sonuç: Elde etmis olduğumuz bulgular meme kanseri hastalarında p21 kodon31'de Arg alelinin kötü prognozla iliskili olduğunu göstermistir ve Arg aleli kötü prognostik faktör olarak kullanılabilir. Ayrıca MDM2 SNP309 G/G genotipi ileri evre ve tanı sırasında uzak metastazla iliskili olup, kötü bir prediktif faktör olarak kabul edilebilir.
Özet (Çeviri)
Backgrounds and aims: The p53 pathway is very important in cancer development. MDM2 and p21 play a critical role in p53 pathway. Single nucleotid polymorphisms of p53, MDM2 and p21 was reported to be related with human cancers. The aim of this study is to determine the relation p53 codon72, MDM2 SNP309 and p21 codon31 polymorphisms with the breast cancer clinicopathologic parameters and survival. Materials and Methods: 125 woman with breast cancer were included in this study. The blood samples were obtained from the patients and p53 codon72, MDM2 SNP309 and p21 codon 31 polymorphisms were tested. The relation with these polymorphisms and the breast cancer clinicopatologic parameters and survival was analized by SPSS 16.0.0 statistical software program. Results: The patients who have Arg allele at p21 codon31 have poor disease free and overall survival. The patients whom have Arg allele had also much more perineural invasion. Although MDM2 SNP309 G/G genotype have more distant metastasis at the initial diagnosis, they have less local recurrens during the follow up. There is no relation with the p53 codon72, MDM2 SNP309 and survival. Conclusions: Our findings suggest that Arg allele at p21 codon31 is related with poor prognosis in breast cancer patients and can be used as a prognostic marker. Furthermore MDM2 SNP309 G/G genotype is related with the advanced stage and the distant metastasis at the diagnosis so it can be used as predictive factor.